Counter-Strike ja Apex Legends huijarit saivat nenilleen – Ohjelman mukana tullut haittaohjelma varasti käyttäjiensä luottokorttien tietoja

Sadat huijaamisen tielle päätyneet pelaajat ovat menettäneet tietojaan piileskelleelle haittaohjelmalle.
Iso-Britannialainen turvallisuusyhtiö Sophos kertoi Baldr-nimisen haittaohjelman varastaneen henkilökohtaisia sekä taloudellisia tietoja huijausohjelmien käyttäjiltä.
Ohjelman uskotaan varastaneen niin luottokorttien tietoja kuin myös tunnuksia esimerkiksi Amazonille ja PayPaliin. Myös huijareiden henkilöllisyyksien uskotaan paljastuneen.
Vakoiluohjelma löysi tiensä huijareiden koneisiin erilaisten huijausohjelmien kautta. Esimerkkejä näistä ohjelmista ovat Apex Legends New Cheat 0.2.1 ja CSGO Aimbot+Wallhack. Ohjelmia mainostettiin live-streameissa, YouTube-videoiden infolaatikoissa sekä Discord-kanavilla.

Suurin osa tapauksista on tapahtunut Yhdysvalloissa, Venäjällä, Brasiliassa ja Indonesiassa. Näitä tapauksia on noin 600 kappaletta. Tämän lisäksi ohjelma kylvää yhä tuhoa, kertoo Sophosin uhkien tutkija Albert Zsigovits. Zsigovits kertoo myös, että ohjelma pystyi keräämään kaikki tiedot vain sekunteja latauksen jälkeen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalaisvalmentaja G2-huhujen kohteena
- CS:n supertähti tekee paluun
- Team Falcons taas MOUZ:ia vahvempi
- MOUZ jyräsi välieriin
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio
- MOUZ aloitti huipputurnauksen voitolla
- Palloliittolta uusi aluevaltaus – järjestää Rocket Leaguen –turnauksen
- Legendaarinen CS2-organisaatio myynnissä
- MOUZ:n taival päättyi Melbournessa
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle tappio