Uudistunut 9z yllätti FURIA Esportsin isosti – selvisi myöhemmin

Uudistunut 9z yllätti FURIA Esportsin isosti, mutta brasilialainen joukkue selvisi turnauksessa hengissä. Sunnuntaina on mahdollisuus revanssiin.
Roobet Cup 2022 -turnauksessa nähtiin iso yllätys, kun 9Z Team onnistui kaatamaan FURIA Esportsin torstaina puhtaasti 2-0.
Kyseessä oli 17-vuotiaan Lucas ”nqz” Soaresin ensimmäinen peli joukkueen paidassa ja heti irtosi onnistuminen. 250,000 dollarin online-turnauksen avausottelussa toisessa kartassa nuori brasilialainen näytti taitonsa ottamalla huimat 25 tappoa.
9z Team valitsi omaksi kartaksi Overpassin, joka ratkesi vasta jatkoilla 22-20. FURIA johti karttaa 8-15, mutta ei onnistunut ottamaan tarvittavaa karttavoittoa ja voitto karkasi käsistä. Franco ”dgt” Garcia oli liekeissä ottaen 39 frägiä ja jäädessä plussalle 15. Infernossa nqz jäi plussalle myös 15 tappoa, kun FURIA kaatui 16-10.
Perjantaina 9z haastoi voittajien ottelussa forZen ja nqz oli tilastollisesti joukkueen paras pelaaja 0-2 tappiossa.
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
FURIA joutui pelaamaan selkä seinää vasten lauantaina Outsidersia vastaan ja brasilialaiset laittoivat joukkueen nippuun 2-0. Inferno 16-6 & Vertigo 16-10.
Sunnuntaille FURIA pääsee hakemaan revanssia 9z Teamista ja panokset ovat isot, sillä voittaja jatkaa turnauksessa.
Lue myös: Suomeen jättimäinen LAN-turnaus: Elisa Masters Espoo – voittaja pääsee IEM Katowiceen
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomella edessä historiallinen e-jalkapallomaaottelu
- Eetu ”sAw” Saha vaihtaa joukkuetta
- Parhaat pelituolit eri budjeteille – löydä omasi pelaajaystävälliseen hintaan
- Joona ”Serral” Sotalan huipputurnaus päättyi pettymykseen
- MOUZ ei onnistunut pysäyttämään Team Vitalityn voittokulkua
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ finaaliin
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ lohkovoittoon
- MOUZ jatkoon Dallasissa
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi huipputurnauksen vahvasti
- Nikita ”Derke” Sirmitev juhli kovaa voittoa
- Suomella edessä historiallinen e-jalkapallomaaottelu
- Parhaat pelituolit eri budjeteille – löydä omasi pelaajaystävälliseen hintaan
- MOUZ ei onnistunut pysäyttämään Team Vitalityn voittokulkua
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ finaaliin
- Eetu ”sAw” Saha vaihtaa joukkuetta
- Joona ”Serral” Sotalan huipputurnaus päättyi pettymykseen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ lohkovoittoon