s1mple kirjautui VAC-pelikiellon saaneelle käyttäjälle – ”Toivottavasti he eivät bannaa minua”

Natus Vinceren Oleksandr ”s1mple” Kostyliev koki perjantaina pelottavan tilanteen, kun hän kirjautui vahingossa kaverinsa käyttäjälle, jolla oli VAC-pelikielto.
Kilpailullinen CS:GO on tauolla, mutta Oleksandr ”s1mple” Kostyliev ei silti ole pitänyt kauheasti lomaa Valven tekemästä FPS-pelistä.
Perjantaina ukrainalaistähti oli pyytänyt kaveriltaan Silver-tasoista käyttäjää, jotta hän voisi pelata kavereidensa kanssa muutaman ottelun. s1mple kirjautui käyttäjälle, mutta huomasi heti, että käyttäjä on VAC-pelikiellossa, joten hän kirjautui heti tililtä ulos.
– Pyysin ystävää etsimään satunnaisen käyttäjän, joka on Silver tasoinen, jotta voisimme pelata yhdessä. Menin sisään ja se oli VAC-pelikiellossa, toivottavasti he eivät bannaa minua, s1mple kirjoitti Twitterissä.
S1mple ei missään vaiheessa avannut CS:GOta kyseisellä tilillä, joten luultavasti tästä Natus Vinceren tähtipelaaja ei ole saamassa minkäänlaista rangaistusta. Esimerkiksi Elias ”Jamppi” Olkkosen VAC-pelikielto -tapauksessa suomalaispelaaja oli jossain vaiheessa pelannut käyttäjällä muutamia otteluita.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ jatkoon BLAST Openissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle selkeä tappio
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi voitolla
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI aloitti voitolla
- Suomen naisten CS2-maajoukkue jatkaa tutussa kokoonpanossa
- Vuosikymmenen parhaat palkittiin e-urheilugaalassa
- Team Falcons EWC:n ykkösjoukkue