OG:n tappioputki kasvoi – varapelaajilla pelannut Gen.G tuhosi tyrmäten!
Kuva: BLAST Premier
OG taipui keskiviikko-iltana kahden varapelaajan kanssa pelaavalle Gen.G:lle Flashpoint 2 -turnauksessa.
Kahden pelatun kartan jälkeen Gen.G kaatoi Aleksi ”Aleksib” Virolaisen johtaman OG:n lukemin 2-0 (Train 16-5, Dust 16-10.)
Gen.G lähti Flashtpoint 2 -turnaukseen kahden varapelaajan voimin, kun joukkue koki kokoonpanomuutoksia hetken aikaa sitten. Damian ”daps” Steel ja Sam ”s0m” Oh jättivät CS:GO-kentät ja heitä saapui paikkaamaan Rasmus ”kreaz” Johansson ja Richard ”Xizt” Landström.
Train:
Kartasta ei ole paljoa sanottavaa. OG oli aivan teillä tietämättömillä, eikä peli sujunut millään tavalla. Ensimmäinen puolisko päättyi Gen.G:n eduksi murkaisesti lukemin 12-3.
Puoltenvaihto ei auttanut OG:ta lainkaan ja se näkyi myös tuloksessa. Ainoastaan 21 kierroksen jälkeen Gen.G nappasi ensimmäisen kartan nimiinsä lukemin 16-5.
Dust 2:
OG on aiemmin näyttänyt Dust 2:ssa dominointiansa, mutta sitä ei ollut tänään luvassa. Gen.G:n taktiikkavapaa pelityyli ei sopinut ollenkaan OG:lle, joka koitui kohtaloksi. Hyökkäyspuolelta aloittanut OG onnistui saamaan vain viisi kierrosta ennen puoltenvaihtoa nimiinsä.
Puoltenvaihdon jälkeen Gen.G:n hyökkäysvoima oli liikaa, ja sitä myötä pohjoisamerikkalaisorganisaatio eteni 2-0-voittoon, kun Dust 2 päättyi heidän edukseen lukemin 16-10.
Häviöstä OG tippui alempaan kaavioon, jossa joukkue kohtaa keskiviikkona debyyttinsä tehneen Cloud9:n. Ottelu pelataan sunnuntaina kello 18.00 alkaen.
Lue myös: Yllättävä fakta! Aleksib ei ole pelannut tätä CS-karttaa kertaakaan uransa aikana
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MOUZ voiton päässä jatkopaikasta ESL Pro Leaguessa
- ESL Pro Leaguen toinen vaihe käyntiin – NAVI ja MOUZ avasivat vahvasti
- PGL Bukarestiin uusi joukkue
- Matias “Banjo” Kivistön Fokus mukaan huipputurnaukseen
- Esports World Cupissa jaossa massiivinen palkintopotti
- VALORANT mukaan Esports Nations Cupiin
- CS2:n huipputurnaus IEM Kölniin tulossa merkittävä muutos
- Olkkonen ja Sirmitev juhlivat turnausvoittoa
- NUKE-Liigan tonen kausi alkaa maaliskuussa
- Sirmitev ja Olkkonen taistelevat turnausvoitosta
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Kauppakeskus Myllyyn aukeaa ”Suomen monipuolisin videopelikeskus”
- Joe Rogan sanoo videopelien olevan ajan haaskausta – Ninja kertoi oman mielipiteensä
- Team Vitality aloitti matkan kohti miljoonaa dollaria turnausvoitolla
- Aleksi ”Aleksib” Virolaiselle siirto huippujoukkueeseen
- Cloud9 kiinnitti yhden maailman parhaista pelinsisäisistä johtajista – sopimuksella hintaa yli 1,6 miljoonaa!
- Dr Disrespect Netflix Gamingin pääkasvoksi? Striimaaja on kiinnostunut