Nyt se on virallista! ENCEstä penkitetty Elias ”Jamppi” Olkkonen siirtyy Valorantiin

Elias ”Jamppi” Olkkonen on ilmoittanut siirtyvänsä Valorant-pelaajaksi.
ENCEstä penkitetty 19-vuotias CS:GO-tähti Elias ”Jamppi” Olkkonen on ilmoittanut virallisesti siirtyvänsä Riot Gamesin Valorant-peliin.
Päätös ei tullut monellekaan yllätyksenä, sillä Jampin CS:GO-uraa on varjostanut teini-ikäisenä saatu VAC-pelikielto, joka estää häntä osallistumasta Valven järjestämiin major-turnauksiin.
Vuonna 2020, Jamppi vei VAC-asian oikeuteen saakka, jotta ura CS:GO-ammattilaisena olisi mahdollista. Asian käsittely ei kuitenkaan edennyt halutulla tavalla, eikä kieltoa saatu purettua.
Valorantiin siirtyminen vaikuttaakin nyt fiksulta ratkaisulta, sillä vaihdon myötä pystyy Jamppi unohtamaan oikeussotkunsa Valven kanssa kokonaan ja keskittymään täysillä pelaamiseen.
Jamppi kertoi asiasta 26. tammikuuta Twitteriin julkaistulla videolla:
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.
Jamppi ei ole myöskään ainut suomalainen CS:GO-ammattilainen, joka on vaihtanut Riot Gamesin vuonna 2020 julkaistuun Valorant-peliin.
Muun muassa HAVUn riveistä tunnettu Aaro ”hoody” Peltokangas teki samaisen vaihdoksen viime vuoden elokuussa, ja pelaa peliä nykyisin Espanjan suurimman e-urheiluorganisaation riveissä.
Ota eurheilu.org seurantaan Twitterissä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- MOUZ:lle jälleen finaalitappio
- MOUZ finaaliin
- MOUZ:n jatkoon – NAVI:n turnaus päätökseen
- Cristiano Ronaldo mukana Fatal Furyssa
- MOUZ:lle ja NAVI:lle tappiot
- NAVI eteni jatkoon BLAST Openissa
- MOUZ hurjan trillerin jälkeen jatkoon
- NAVI nappasi voiton
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi voitolla
- Heimo lakkauttaa CS2-joukkueensa