Hungrybox on kolminkertainen Smash Summit -mestari – käytti palkintopuheenvuoronsa Nintendon kritisoimiseen turnausten huonosta tukemisesta
Hungrybox, jota pidetään yhtenä Smashin ”viidestä jumalasta”, palasi jälleen huipulle viime vuoden epäonnistuneen turnauksen jälkeen.
Juan ”Hungrybox” Debiedma nappasi itselleen kolmannen Smash Summit -mestaruuden. Hän peittosi Los Angelesissa pelatussa Summit 9 -turnauksen finaalissa Justin ”Plup” McGrathin, ja on nyt toinen kahdesta pelaajasta, joka on kyennyt mestaruuteen kolmesti. Hänen edellään on ainoastaan toinen legendaarinen pelaaja, Adam ”Armada” Lindgren, joka voitti neljä ensimmäistä turnausta putkeen.
Hungrybox ei palkintokorokkeella kuitenkaan keskittynyt kertaamaan mainiosti sujunutta suoritustaan turnauksessa, vaan hän otti kantaa valloillaan olevaan keskusteluun Nintendon haluttomuudesta tukea turnauksia rahallisesti. Pelaajat ovat jo pitkään olleet erittäin tyytymättömiä tilanteeseen, jossa monet eivät pysty edes korvaamaan matkakulujaan turnaussijoituksillaan.
LUE MYÖS: Nintendon toimitusjohtaja otti kantaa turnauspalkkioihin – suurempia palkintopotteja ei ole tulossa
Hungrybox kehottikin organisaatioita tukemaan ja sponsoroimaan pelaajia, sillä Nintendo ei peliensä turnauksiin juurikaan panosta rahallisesti. Hän halusi kuitenkin vielä kerran vedota julkisesti yhtiöön. ”Nintendo, minun on pakko sanoa, rakastan teitä, mutta te olette ainoita, jotka eivät panosta resursseja tähän skeneen”, Hungrybox tiivisti puheenvuorossaan.
Thank you @LiquidHbox for saying what we're all thinking.
"Nintendo, I need to say, I love you guys but you are the only one not putting resources into the scene"
It is long past time that Nintendo supports Smash esports.
"Nintendo, I need to say, I love you guys but you are the only one not putting resources into the scene"
It is long past time that Nintendo supports Smash esports.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Tältä näyttäisi suomalainen Overwatch hahmo – Korealainen fani suunnitteli joukkion uusia sankareita
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Counter-Strike palaa tauolta: Yhteenveto tulevista tapahtumista
- ENCE rikkoi hiljaisuuden koskien joukkueen draamaa – CS:GO-yhteisö pillastui: ”Tämä lausunto on myöhässä”
- GuardiaN tähdittää Team Sampin uutta kokoonpanoa
- Hauska video: Team Liquid leikki piilosta jalkapalloareenalla – Jampilla ovela paikka
- Hävytön clutchi! Wojciech ”Prism” Zięba veti 1vs5 pistooliässän!
- Huhu: fnx siirtyy Imperialin penkille – aikoo osallistua Brasilian Ex on the Beach -ohjelmaan!