Etelä-Korean jättimäisen PUBG-turnauksen ensimmäinen viikko ohi – suomalaisille ailahtelevia tuloksia
Etelä-Koreassa järjestetty PUBG Global Invitational.S 2021 käynnistyi 5. helmikuuta ja ensimmäisen viikon ottelut saatiin päätökseen.
32 kokoonpanoa aloitti helmikuun alussa jahtaamisen yli 3 miljoonan dollarin potista. Mukana suomalaisista on Team Liquidin Anssi ”mxey” Pekkonen ja ENCE.
Team Liquid sijoittui Rank Decision -turnauksessa 16 parhaan joukkoon ja pääsi Weekly Survival -turnaukseen jahtaamaan kana-ateriaa. Voitolla 16 parasta joukkuetta pääsee viikon finaaleihin ja Team Liquid onnistui jo viidennellä kierroksella.
Weekly Finals -turnauksessa pelattiin 10 ottelua ja voittajalle tarjolla oli 25,000 dollaria. Potti nousee joka viikko ja kuudennella viikolla tarjolla on huimat 500,000 dollaria.
Ensimmäisen viikon finaaliturnauksessa korealainen Afreeca Freecs nappasi kärkipaikan 82 pisteellä.
- Afreeca Freecs (82 pistettä)
- Shoot To Kill (77 pistettä)
- Four Angry Men (71 pistettä)
- Infantry Clan (68 pistettä)
Good practice for the next weeks. Gratz @Freecs_PUBG for the win on the first week! Tuesday we go again! #LETSGOLIQUID
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ voittoon trillerissä
- MOUZ aloitti IEM Chengdun voitolla – NAVI:lle tappio
- Rasmus ”Raajaro” Rosvallin NAVI jatkaa pelejään Marvel Rivals -huipputurnauksessa
- Rasmus ”Raajaro” Rosvallin NAVI:lle voitto
- Rasmus ”Raajaro” Rosvallin NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- E-urheilun olympialaiset kuopattu toistaiseksi
- Eljas ”WuTum” Vierto neljäs Halon MM-kisoissa
- HAVU:n turnaus päätökseen
- HAVU:lle niukka tappio
- Venäläinen CS2-joukkue haastoi Ruotsin oikeuteen