ENCEltä vakuuttava avausvoitto ESL Pro Leaguessa – mousesports kanveesiin tiukassa väännössä!
ENCEltä vakuuttava avausvoitto ESL Pro League avausottelussa, kun kansainvälinen mousesports kaatui kartoin 2-1.
Suomalaisen e-urheiluorganisaation CS:GO-joukkue ENCE aloitti koitokset ESL Pro Leaguen lohkovaiheessa lauantaina. Vastassa oli kokoonpanomuutoksia alkuvuonna tehnyt mousesports.
Lue myös: Aleksi ”allu” Jallin mallisuoritus päätti HAVUn voittoputken – Suomen odotetuin CS-ottelu oli menestys!
ENCE kansainvälinen kokoonpano aloitti koitoksen mousesportsia vastaan omassa karttavalinnassa, Trainissa. Joukkue aloitti tehokkaasti kartan hyökkäyspuolelta ja se tuotti tulosta, kun puolia vaihdettiin ENCEn johtaessa lukemin 8-7.
Mousesportsin Robin ”ropz” Koolin useat yksilösuoritukset toivat joukkueen tasoihin ja ohi hyökkäyspuolelta. ENCE kasasi silti palaset takaisin rattailleen ja onnistui viemään tärkeät kierrokset nimiinsä ja lunasti näin kartasta 16-12-voiton.
Seuraavana matkattiin mousesportsin vahvaan Vertigo-karttaan. ENCEn historia Vertigossa uudella joukkueella on suppea ja tappiollinen. Joukkue on pelannut Vertigoa vain kerran ja silloin Lungby Vikings oli vahvempi lukemin 16-14. ENCE aloitti kartan puolustuspuolelta, mutta mousesportsin hyökkäysvoima ja karttakokemus oli liikaa. Puolia vaihdettiin lukemissa 11-4, eikä hyökkäspuolikaan tuottanut tulosta, kun mousesports latoi 5 kierrosta tulostaululle vauhdilla. Loppulukemiksi kirjattiin 16-5.
Ratkaisua haettiin Infernosta. ENCEn Inferno kulki perjantaina HAVUa vastaan erinomaisesti ja niin myös tänään mousesportsia vastaan. Hyökkäyspuolelta aloittanut ENCE eteni avauspuoliskolla jopa 9-3-johtoon, mutta mouseports kavensi lukemat 9-6:een ennen puoltenvaihtoa.
Puolustuspuolelle jouduttuaan ENCEn vaikeudet alkoivat ja mousesports löysi avaimet kierroksien voittoon. Peli kaventui ja lopulta oltiin tasalukemissa 13-13, kunnes ENCEn voitonhalu heräsi. Paweł ”dycha” Dychan tähdittämä joukkue onnistui lopulta nappaamaan 16-14-voiton, kun puolalaispelaaja onnistui ottelun viimeisellä kierroksella voittamaan 1vs1 -tilanteen Desert Eaglella.
ENCEn ottelut jatkuvat B-lohkossa sunnuntaina, kun vastaan asettuu ruotsalainen NiP. Ottelu käynnistyy kello 13.00 alkaen.
ENCEn otteluohjelma ESL Pro Leaguen lohkovaiheessa:
ENCE – NIP 14.03.2021. kello 13.00
ENCE – G2 15.03.2021. kello 16.30
Vitality – ENCE17.03.2021. kello 20.00
FaZe – ENCE 18.03.2021. kello 20.00
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Tältä näyttäisi suomalainen Overwatch hahmo – Korealainen fani suunnitteli joukkion uusia sankareita
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Counter-Strike palaa tauolta: Yhteenveto tulevista tapahtumista
- ENCE rikkoi hiljaisuuden koskien joukkueen draamaa – CS:GO-yhteisö pillastui: ”Tämä lausunto on myöhässä”
- GuardiaN tähdittää Team Sampin uutta kokoonpanoa
- Hauska video: Team Liquid leikki piilosta jalkapalloareenalla – Jampilla ovela paikka
- Hävytön clutchi! Wojciech ”Prism” Zięba veti 1vs5 pistooliässän!
- Joni ”Patzukka” Nikkasen EWC päättyi pettymykseen