Uusi tanskalaisjoukkue kilpakentille – entinen North-kolmikko yhdistyi!

Uusi tanskalaisjoukkue kilpakentille, kun kolme entistä Norht-pelaajaa päättivät lyödä hynttyyt jälleen yhteen ja perustaa uuden joukkueen.
Entisen Norh-joukkueen Nicklas ”gade” Gade, Philip ”aizy” Aistrup ja Markus ”Kjarbye” Kjærbye ovat alkanee etsiä uudelle joukkueelleen organisaatiota. Kolmikon lisäksi joukkueesta löytyy kaksi tanskalaispelaajaa; Johannes ”b0RUP” Borup ja Frederik ”Fessor” Sørensen.
Viime kuussa Northin johdosta kuului ikäviä uutisia, kun organisaatio joutui lopettamaan kaiken e-urheilutoimintansa koronaviruksen tuomien vaikeuksien takia.
Lue lisää: North joutui lopettamaan e-urheilu toimintansa – syynä koronaviruksen tuottamat vaikeudet
Joukkueen aizy ja gade ovat edelleen sopimuksissa Northin kanssa, mutta gade saa lähteä HLTV:n mukaan ilman toisen organisaation maksua.
Uuden joukkueen tähti Kjaerbye on puolestaan sopimuksessa FaZen kanssa, kun hänet penkitettiin Russel ”Twistzz” Van Dulkenin tieltä ja b0RUP on sopimuksessa Heroicin kanssa viimekuisen penkityksen takia.
Viimeiseksi pelaajaksi jää tuntemattomampi Fessor, joka on 20-vuotias ja on vienyt uraansa eteenpäin eurooppalaisessa BLUEJAYS-joukkueessa, josta hänetkin on penkitetty.
Viisikko etsii uudelle projektilleen organisaatiota, mutta vielä tällä hetkellä organisaatiosta ei ole tietoa.
Uusi tanskalaisjoukkueen kokoonpano näyttäisi kokonaisuudeltaan tältä:
Nicklas ”gade” Gade
Markus ”Kjaerbye” Kjærbye
Philip ”aizy” Aistrup
Johannes ”b0RUP” Borup
Frederik ”Fessor” Sørensen
Ota eurheilu.org seurantaan Twitterissä.
Artikkelikuva: DreamHack
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- MOUZ jatkoon Melbournessa
- MOUZ ja NAVI aloittivat IEM Melbournen voitolla
- Urheilukoululta nolo moka
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkueet jatkoon
- ENCE:n major-haaveet kariutuivat
- ENCE piti major-haaveensa elossa
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle kirvelevä tappio