Team Liquid vei finaalin ylivoimaisesti! Jamppi palasi tuttuun agenttiin
Team Liquid vei finaalin ylivoimaisesti Vodafone Giantsia vastaan Valorantin Challengers 2 -turnauksessa. Silti molemmat suomalaiset eli Jamppi ja Hoody pääsivät jatkoon.
VALORANT Champions Tourin Euroopan Challengers 2 -turnauksen viimeinen etappi pelattiin sunnuntaina ja vastakkain olivat jo jatkopaikan lunastaneet Team Liquid ja Vodafone Giants. Elias ”Jamppi” Olkkosen Team Liquid haki revanssin Aaro ”Hoody” Peltokankaan Vodafone Giantsista ja vei finaalin nimiinsä lukemin 3-1.
Joukkueet aloittivat pelaamisen Iceboxilla ja lievänä yllätyksenä nähtiin Jampin paluu tuttuun sekä turvalliseen duelistiin eli Jettiin. TL jyräsi hyökkäyksessä jättiläisen kumoon ja nappasi 13-5 voiton. Myös belgialainen supertähti Adil ”ScreaM” Benrlitom pelas duelistia, Reynaa. Kahden duelistin combo taisi yllättää Giantsin – ainakin tuloksen perusteella.
Ascentissa oli sisuuntunut Hoody, sillä ensimmäisessä kartassa häneltä nähtiin surkea peli, mutta toisessa kartassa hän oli tilastojen kärjessä. Aaro nappasi 20 tappoa Giantsin 10-13 voitossa. Ascent näytti menevän ylijuoksuna, kun Giants johti 2-10, mutta TL laittoi pelin jännittäväksi. Comeback ei kuitenkaan riittänyt voittoon asti.
Breezessä Team Liquid oli parempi molemmilla puolilla ja nappasi 13-10 voiton sekä finaalijohdon takaisin.
Bindin eli ratkaisevan kartan kirkkaimmat tähdet olivat Sagea pelannut ScreaM ja Dom ”soulcas” Sulcas Razen kanssa. Giants oli ensimmäisen puoliskon mukana pelissä, mutta toisella ero repesi ja TL pääsi 13-6 voittoon.
Molemmat joukkueet tekivät sen mitä piti eli onnistuivat turnauksessa. Jatkopaikka EMEA-alueen pudotuspeleihin on varma ja viimeinen rutistus käynnistyy 12. elokuuta, kun 12 parasta taistelee neljästä paikasta Berliniin Masters 3 -turnaukseen.
Lue myös: Dr Disrespect Netflix Gamingin pääkasvoksi? Striimaaja on kiinnostunu
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- PGL Bukarestiin uusi joukkue
- Matias “Banjo” Kivistön Fokus mukaan huipputurnaukseen
- Esports World Cupissa jaossa massiivinen palkintopotti
- VALORANT mukaan Esports Nations Cupiin
- CS2:n huipputurnaus IEM Kölniin tulossa merkittävä muutos
- Olkkonen ja Sirmitev juhlivat turnausvoittoa
- NUKE-Liigan tonen kausi alkaa maaliskuussa
- Sirmitev ja Olkkonen taistelevat turnausvoitosta
- Jimi ”Jimpphat” Salo juhli kolmatta sijaa
- MOUZ:n voittohaaveet nurin Romaniassa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon Romaniassa
- E-urheilun olympialaiset tulossa – ensimmäiset kisat vuonna 2027
- ENCEn Aleksi ”allu” Jallilla on kirjaimellisesti Suomen kovin pelituoli
- Esports World Cupissa jaossa massiivinen palkintopotti
- Fortnite Secret Skirmish alkoi! Turnauksessa jaossa 500,000 dollaria
- Joni ”Patzukka” Nikkasen EWC päättyi pettymykseen
- Mihin katosi Jesse ”zehN” Linjala?
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Olkkonen ja Sirmitev juhlivat turnausvoittoa
- ESPN: Riot suunnittelee järjestävänsä League of Legendsin MM-kisat ”kupla-formaatissa”