Suomalainen Joona ”Serral” Sotala toiseksi WESG-turnauksessa

Joona ”Serral” Sotala on voittanut hopeaa WESG-turnauksessa.
World Electronic Sports Games -turnaus sujui kokonaisuutena Sotalan osalta erinomaisesti, sillä hän hävisi omassa lohkossaan ainoastaan yhden ottelun Alex ”Neeb” Sunderhaftia vastaan. Näin hän jatkoi lukemin 4-1 playoffeihin.
Sotala taisteli tiensä läpi otteluiden voitokkaana ja vasta finaalipelissä Lee ”INnoVation” Shin Hyongia vastaan suomalainen mestari joutui taipumaan. Ilman taistelua Sotala ei kuitenkaan kaatunut, sillä ottelu venyi seitsemänteen erään ja päättyi lopulta 3-4.
Serral ja INnoVation kohtasivat aikaisemmin IEM Katowice -turnauksessa ja myös tuolloin korealainen taituri onnistui viemään voiton. Hopeasijoituksensa ansiosta Sotala tienasi itselleen 40 000 dollarin palkintopotin, kun taas Shin Hyong kuittasi pääpalkintona 150 000 dollaria.
Coverage
#EZ4ENCE
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:ssa kokoonpanomuutos
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL komeasti jatkoon EWC:ssä
- Tuomas Tähtelän ajot päättyivät lyhyeen Esports World Cupissa
- Esports World Cup starttaa – heti runsaasti suomalaismielenkiintoa
- ENCE Prospects -valmennusryhmän pelaajat valittu
- Myös e-urheilusta tuttu jalkapalloilija menehtyi traagisesti
- ENCE tekee muutoksia CS2-akatemiaansa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI nosti nuoren lupauksen riveihinsä
- Ilari ”Vestola” Vestolan Virtus.prolle kirvelevä tappio
- Ilari ”Vestola” Vestola mukaan Esports World Cupiin