Sami ”xseveN” Laasanen tajusi kärsineensä burnoutista – ”Vähän aikaa sitten vasta ymmärsin”
ENCEssä vähemmälle vastuulle jäänyt Sami ”xseveN” Laasanen kertoi Ilkka-Pohjalaisen haastattelussa, miten vaativaa huipputasolla pelaaminen on varsinkin henkisesti.
Eurheilussa harjoittelu- ja ottelumäärät ovat valtavia. Harjoittelutunnit saattavat olla viikkotasolla noin 40-50 tunnin tuntumassa. Harjoitteluiden lisäksi turnauksia on todella paljon, jossa juuri ne henkiset ominaisuudet nousevat isosti esille.
– Tämä on niin pään sisältä kiinni vaan tämä homma. Se on raskasta henkisesti, xseveN sanoi Ilkka-Pohjalaisen haastattelussa.
Viime aikoina monet esports-tähdet ovat jättäytyneet pois pelikentiltä burnoutin takia. Yksinkertaisesti turnaus- ja harjoitusmäärät ovat niin isoja, että kaikki eivät kykene pysymään mukana ilman terveyshaittoja.
– Kyllähän ne [burnoutit] varmaan yleistyvät, jos porukka ei ota omaa terveyttään vakavasti ja jatkaa vain pelaamista.
Lue myös: Astralis siirtää JUGin pelaajakokoonpanoonsa – gla1ve sairaslomalle
Myös Sami ”xseveN” Laasanen itse kertoi kärsineensä ainakin pienimuotoisesta burnoutista.
– Vähän aikaa sitten vasta ymmärsin, että burnout oli jossain määrin itsellänikin. Sen tajuaa vasta näin jälkeenpäin, kun on saanut vähän etäisyyttä tuohon hommaan, xseveN paljasti.
– Kun en enää pelannut ja pääsin oikeasti istahtamaan kunnolla, niin kyllä sitten tajusi, että on ollut aika loppu.
24-vuotiaan suomalaistähden tilanne ei kerennyt edetä niin radikaaliksi kuin esimerkiksi Astraliksen Lukas ”Gla1ve” Rossanderin, joka joutui jäämään kolmen kuukauden mittaiselle sairaslomalle. Tällaiset tapaukset kertovat siitä, että pelimäärille on vain yksinkertaisesti tehtävä jotain, mikäli pelaajat halutaan pitää terveinä.
Eurheilu.org on myös Discordissa! Liity keskusteluun osoitteessa: discord.gg/znGMa7r
Kuva: DreamHack
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Tältä näyttäisi suomalainen Overwatch hahmo – Korealainen fani suunnitteli joukkion uusia sankareita
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Counter-Strike palaa tauolta: Yhteenveto tulevista tapahtumista
- ENCE rikkoi hiljaisuuden koskien joukkueen draamaa – CS:GO-yhteisö pillastui: ”Tämä lausunto on myöhässä”
- GuardiaN tähdittää Team Sampin uutta kokoonpanoa
- Hauska video: Team Liquid leikki piilosta jalkapalloareenalla – Jampilla ovela paikka
- Hävytön clutchi! Wojciech ”Prism” Zięba veti 1vs5 pistooliässän!
- Huhu: fnx siirtyy Imperialin penkille – aikoo osallistua Brasilian Ex on the Beach -ohjelmaan!