S1mple joutui taas jäähylle Twitchistä – vastasi Twitterissä yhteistyön lopettamisella

Yhtenä ehdottomana CS:GO:n kärkinimenä pidetty Ukrainalainen tähtipelaaja sai uudestaan bannia Twitchiltä. Syynä on ilmeisesti jälleen homofoobisen haukkumasanan käyttäminen lähetyksessä.
Oleksander ”s1mple” Kostyliev striimasi yhdessä Natus Vinceren joukkuekaverinsa Kirill ”Boombl4” Mikhailon kanssa. Ilmeisesti s1mple päästi suustaan jälleen saman homofoobisen haukkumasanan, josta hän joutui aiemminkin ongelmiin.
Kyseessä on nyt toinen kerta, kun s1mple on joutunut saman asian takia jäähylle. Hän sai saman homofobisen herjan käyttämisestä syyskuussa viikon mittaisen bannin:
LUE MYÖS: Maailman parhaan CS:GO pelaajan Twitch-tili suljettiin homofobisen herjan vuoksi!
S1imple ei suhtautunut saamaansa banniin hyvin, vaan haukkui Twitterissä Twitchin toimintaa typeräksi. Hän kertoi myös olevansa väsynyt striimaamaan ”kamalalla alustalla, jossa täytyy aina valita oikeat sanat”. Hänen mielestään jos Twitch ”antaa banneja tyhjästä, niin sääntöjen pitäisi olla kaikille striimaajille samat”.
Lopulta hän pyysi Twitter-viestissään Twitchiä lopettamaan heidän yhteistyökuvionsa, sillä hän ei bannin takia sitä itse pysty tekemään. CS-tähden fanit olivat riemuissaan ja ehdottivat hänelle muun muassa Mixeriin tai YouTubeen siirtymistä. Nähtäväksi jää onko kyseessä tyhjää uhkailua, vai jättääkö s1mple oikeasti Twitchin taakseen.
Kuva: Natus Vincere.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:ssa kokoonpanomuutos
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL komeasti jatkoon EWC:ssä
- Tuomas Tähtelän ajot päättyivät lyhyeen Esports World Cupissa
- Esports World Cup starttaa – heti runsaasti suomalaismielenkiintoa
- ENCE Prospects -valmennusryhmän pelaajat valittu
- Myös e-urheilusta tuttu jalkapalloilija menehtyi traagisesti
- ENCE tekee muutoksia CS2-akatemiaansa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI nosti nuoren lupauksen riveihinsä
- Ilari ”Vestola” Vestolan Virtus.prolle kirvelevä tappio
- Ilari ”Vestola” Vestola mukaan Esports World Cupiin
- Fnatic ja JW eri teille – kutsuuko Gorillaz ruotsalaispelaajaa?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Esports World Cup starttaa – heti runsaasti suomalaismielenkiintoa
- Topias ”Topson” Taavitsainen suorittamaan asepalvelusta
- ENCE Showdownin finaaliin! Maden oli ilmiliekeissä
- Esports World Cupin Overwatch-turnaus pyörähti käyntiin suomalaisittain vahvoissa merkeissä.
- 30-vuotias shakkimestari on vuonna 2020 eniten palkintorahoja voittanut e-urheilija – Top 25 joukossa myös yksi suomalainen
- ENCEn Jani ”Aerial” Jussila kehui Aleksib:tä – ”Aleksib on paras IGL, kenen kanssa olen pelannut”