MIBR-pelaaja Fernando ”fer” Alvarenga sai bannit Twitch-tililleen jatkuvan rasismin takia

Brasilialaisen MIBR-joukkueen veteraanipelaaja Fernando ”fer” Alvarenga on saanut bannit Twitch-tililleen.
Brasilialaiset ovat olleet Counter-Strike -skenen otsikoissa tässä kuussa oikein urakalla. Tuoreesti bannattu Fernando ”fer” Alvarenga sai kesäkuun alusta sakot rasistisista kommenteistaan.
Lue lisää: MIBR antoi sakot CS:GO-pelaaja Fernando ”fer” Alvarengalle
streamerbans.com/user/fer
#twitch #ban #firstban #partner #twitchpartner
fer - StreamerBans
Look at the ban history for the Twitch streamer fer
Kesäkuu ei ole ollut MIBRille kovin positiivinen, kun sama brasilialainen pelaaja ilkeili toiselle brasilialaisjoukkueelle twitterissä kesken heidän välisen ottelun. Brasilialaiset fanit ovat myös lähettäneet tappouhkauksia Chaos Esports Clubin nuorille pelaajille.
Lue lisää: Rasismia, fanien käyttämistä aseina, tiimikavereiden kiusaamista – MIBR on kovan kritiikin kohteena
Counter-Strike yhteisö on osoittanut brasilialaisille tämänlaisen käytöksen vääryyden, ja useat pelaajat ovat vihaisia brasilialaisten käytökselle.
Olisi ihme, jos MIBR sallii pelaajansa käytöksen vielä tulevaisuudessa. Gabriel ”FalleN” Toledo ja Fernando ”fer” Alvarenga ovat yhdessä pelanneet vuodesta 2015 asti ja ovat kaksi jäljellä olevaa pelaajaa, jotka kuuluvat ESL One Katowice 2015 -turnauksessa pudotuspelien yllätysjoukkue KaBum Esportsiin.
Eurheilu.org on myös Discordissa! Liity keskusteluun osoitteessa: discord.gg/znGMa7r
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MOUZ jatkoon Melbournessa
- MOUZ ja NAVI aloittivat IEM Melbournen voitolla
- Urheilukoululta nolo moka
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkueet jatkoon
- ENCE:n major-haaveet kariutuivat
- ENCE piti major-haaveensa elossa
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle kirvelevä tappio