Maybe pahoittelee rasistista kommentointiaan – Seura langetti pelaajalleen noin 6 500 euron sakon

Kiinalaisen LGD Gamingin Dota 2 -joukkueen pelaaja Yao ”Maybe” Lu on saanut edustamaltaan seuralta sanktioita epäsopivasta käyttäytymisestään verkossa.
Välikohtaus sattui Weibo-palvelussa, jossa Maybe kiistelin erään seuraajansa kanssa eri pelimuotojen paremmuudesta.
Mayben seuraajan mukaan kiinalaisten joukkueiden ongelma on suppea sankarirosteri, kun taas muiden maiden joukkueet keskittyvät pelaamaan Dotan Vapaa valinta -pelimuotoa, jonka seurauksena myös käytettävien hahmojen määrä on laajempi.
LUE MYÖS: Ceb maksaa kovan hinnan rasistisista kommenteistaan
Lopulta Maybe suivaantui, ja hän päätyi haukkumaan seuraajansa äitiä ”ulkomaalaiseksi hevoseksi” ja isää ”valkoiseksi siaksi”. Nämä molemmat ilmaukset ovat Kiinassa halventavia nimityksiä.
LGD Gaming otti asiaan nopeasti kantaa, ja seura pyysi anteeksi pelaajansa käytöksen puolesta. TwitLongerissa julkaistussa tiedotteessa LGD kertoo sakottavansa pelaajaa 50 000 RMB:n (noin 6 474 euroa) verran.
Myös Maybe pyysi käytöstään anteeksi koko Dota 2 -yhteisöltä.
Lähde: Dot Esports, Kuva: EPICENTER
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Joona ”Serral” Sotala EWC:n mestariksi
- Joona ”Serral” Sotala upeasti finaaliin
- Joona ”Serral” Sotala eteni jatkoon EWC:ssä
- Joona ”Serral” Sotala vakuuttavasti jatkoon
- Joona ”Serral” Sotala aloitti EWC:n voitolla
- Eetu Sahan sopimukselle sinetti – tällaisen joukkueen hän saa
- Kolme henkilöä syyttää E-urheilupomo seksuaalisesta ahdistelusta
- Topias ”Topson” Taavitsainen vihjaili paluulla
- CS2-tähti ”s1mplen” ulosostohinnasta hurjia arvioita
- ENCE:n CS2-joukkueeseen muutoksia – suomalaispelaaja saa näyttöpaikan