Kiinassa mustalle listalle joutunut Felix ”PewDiePie” Kjellberg on kiistellyt maan kanssa jo aikaisemmin – Syynä nimen ”PewDiePie” käyttö
Felix ”PewDiePie” Kjellberg joutui Kiinassa kiellettyjen kanavien listalle sen jälkeen, kun hän puhui taannoisessa videossaan Honkongin mielenosoituksista. Tämän lisäksi hän regoi meemeihin, joissa Kiinan presidentti Xi Jinpingiä verrattiin Nalle Puhiin.
Viikonlopun aikana tubettaja ilmoitti, että hänen videoita ei enää pysty katsomaan Kiinasta käsin. Tuolloin julkaisemassaan videossa Kjellberg kertoi olevansa tilanteesta pahoillaan, mutta varsinaisena yllätyksenä kyseinen esto ei tullut.
LUE MYÖS: PewDiePie bannattiin Kiinassa
Kiinan ja Kjellbergin historia ulottuu kuitenkin viimeaikaista kiistaa pidemmälle, sillä vuonna 2017 Kiinassa nimi ”PewDiePie” patentoitiin sometähden vastusteluista huolimatta. Twitteriin julkaisemassaan kuvassa Kjellberg esittää osan asiakirjasta, jossa hakemus nimen omistusoikeudesta käy ilmi (jutun alla tai täällä).
Viestissä Kjellberg kertoo, ettei hän juurikaan voinut vaikuttaa nimen rekisteröintiin. Tilanteesta teki entistä hullunkurisemmaksi se, että kyseinen yhtiö on ilmoittanut keskittyvänsä myymään vaatteita, hanskoja ja häämekkoja. Vääryydellä on kuitenkin hopeareunus, sillä nykyisessä poliittisessa ilmapiirissä PewDiePie-mekot tuskin menevät Kiinassa kaupaksi.
Kuva: PAX Prime 2015
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- PGL Bukarestiin uusi joukkue
- Matias “Banjo” Kivistön Fokus mukaan huipputurnaukseen
- Esports World Cupissa jaossa massiivinen palkintopotti
- VALORANT mukaan Esports Nations Cupiin
- CS2:n huipputurnaus IEM Kölniin tulossa merkittävä muutos
- Olkkonen ja Sirmitev juhlivat turnausvoittoa
- NUKE-Liigan tonen kausi alkaa maaliskuussa
- Sirmitev ja Olkkonen taistelevat turnausvoitosta
- Jimi ”Jimpphat” Salo juhli kolmatta sijaa
- MOUZ:n voittohaaveet nurin Romaniassa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon Romaniassa
- Dota 2 TI10 Länsi Euroopan karsinnat alkavat pian, mukana kolme suomalaista!
- E-urheilun olympialaiset tulossa – ensimmäiset kisat vuonna 2027
- Fortnite Secret Skirmish alkoi! Turnauksessa jaossa 500,000 dollaria
- ESPN: Riot suunnittelee järjestävänsä League of Legendsin MM-kisat ”kupla-formaatissa”
- Triumph suoritti kolmen miehen boostin Overpassissa – onnistui täydellisesti!
- 100 Thieves järjestää maailman ensimmäisen VALORANT-turnauksen
- 37 valmentajaa bannattiin katsojabugin käyttämisestä – ENCEn valmentajalle yli vuoden tuomio!
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen lähdössä? – NAVI kartoittaa korvaajaa
- ENCEn Aleksi ”allu” Jallilla on kirjaimellisesti Suomen kovin pelituoli