Joona ”Serral” Sotalalle tappio finaalissa

StarCraft 2 -tähti Joona ”Serral” Sotala joutui tyytymään kakkospaikkaan Esports World Cupissa.
Sotala voitti alkulohkossa kaksi ensimmäistä peliään selvästi, mutta jäi ranskalaisen Clemin jalkoihin 0-3 lohkovaiheen finaalissa.
Serral kuitenkin päihitti kohtalon ottelussa herO:n 3-2 ja tie Final Fouriin aukeni lopulta 3-1-voitolla Marusta.
Välierässä Sotala sai vastaansa Darkin ja otti hänestä selvän 4-0-voiton. Finaalissa Sotalalla oli jälleen vastassa Clem.
Ranskalainen oli jälleen vakuuttava vieden finaaliin suoraan 5-0. Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun finaali pelattiin paras yhdeksästä -järjestelmällä.
Kakkossijasta huolimatta Sotala kuittasi mukavan palkintopotin nimiinsä, kun hän tienasi 150 000 dollaria.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ jatkoon BLAST Openissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle selkeä tappio
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi voitolla
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI aloitti voitolla
- Suomen naisten CS2-maajoukkue jatkaa tutussa kokoonpanossa
- Vuosikymmenen parhaat palkittiin e-urheilugaalassa
- Team Falcons EWC:n ykkösjoukkue