ENCE meemistä majoreille – PGL Major Stockholm 2021 ennakko
PGL Major Stockholm 2021 käynnistyy 26. lokakuuta ja on aika tutustua muutamaan joukkueeseen: ENCE meemistä majoreille. Ainoa suomalaispelaaja on ENCEn Joonas ”doto” Forss.
ENCE
- Maa: Suomi
- Perustettu: 2013
- Valmentaja: Eetu ”sAw” Saha
- Manageri: Niklas ”Willkey” Ojalainen
- Voitettua palkintorahaa: $980,335
- HLTV-Ranking: #11
- Major-finaalit: 1
ENCEn tarina on kiinnostava. Meemistä majoreiden finaaliin ja siitä takaisin meemiksi. Kokoonpano täysin uusiksi ja majorit kutsuvat jälleen.
ENCE oli huipulla 2019, kun Puolassa pelatussa major-turnauksessa joukkue pääsi finaaliin asti. EZ4ENCE soi ja joukkue käveli lavalle haastamaan Astralista. Finaalissa tuli tylysti 2-0 nokkaan, mutta tilanne oli silti historiallinen suomalaiselle Counter-Strikelle.
StarLadder Berlin Major 2019 alkoi hieman synkässä valossa, sillä joukkueen keulakuva Aleksi ”Aleksib” Virolaiselle kerrottiin penkityksestä ja mukaan tuotaisiin lisää tulivoimaa Miikka ”suNny” Kempin toimesta.
Tukholman majoreille ENCE suuntaa kokoonpanolla, josta löytyy vain yksi suomalaispelaaja: Joonas ”doto” Forss.
Tammikuun 21. päivä alkoi tapahtumaan. Marco ”Snappi” Pfeiffer, Paweł ”dycha” Dycha ja Lotan ”Spinx” Giladi tuotiin doton ja allun ympärille. Kesäkuussa kokoonpanoon kiinnitettiin allun tilalle toinen puolalaispelaaja: Olek ”hades” Miskiewicz.
ENCEn kokoonpano
- Joonas ”doto” Forss
- Olek ”hades” Miskiewicz
- Paweł ”dycha” Dycha
- Lotan ”Spinx” Giladi
- Marco ”Snappi” Pfeiffer
- Varapelaaja: Aleksi ”allu” Jalli
Mitä turnauksen ainoalta suomalaisorganisaatiolta voidaan odottaa? Joukkue ei lukeudu suosikkeihin eikä suurimpiin haastajiin, mutta on ylempää keskikastia. New Champions Stage eli kahdeksan parhaan joukkoon pääseminen olisi voitto.
Kokoonpanosta löytyy potentiaalia: hades sekä spinx ovat lahjakkaita, Snappi tuo kokemusta ja doto sekä dycha pystyvät isoihin peleihin. Kestävätkö kokemattomat pelaajat majoreiden paineet?
Turnauksen alku
ENCE kohtaa alussa brasilialaisen GODSENT’in. Joukkueesta löytyy tähtenä major-voittaja Epitácio ”TACO” de Melo. Tacon suorittaminen ei välttämättä näy tilastoissa, mutta hänestä on suuri apua joukkueelle kokemuksen ja taktiikoiden myötä. Myös João ”felps” Vasconcellos on hieman isompi nimi, mutta muut kolme ovat isolle yleisölle tuntemattomia brasilialaisia lupauksia.
Doton joukkue lähtee kolmen ottelun voittoputkessa suosikkina peliin, mutta GODSENT on valmis yllättämään.
IEM Fall näytti, että ENCE pystyy kaataaman isot joukkueet tieltään, joten ensimmäisestä vaiheesta pitäisi päästä jatkoon. GODSENT’in voittaminen olisi hyvä alku.
Lähteet: Liquipedia/HLTV/Valve
Lue myös: Tässä ovat majoreiden vaihtopelaajat – mukana allu ja pashaBiceps!
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä!
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- NAVI varmisti jatkopaikan – MOUZ:n pelit päätökseen
- JANO:n CS2-kokoonpanossa taas muutoksia
- NAVI aloitti vahvasti Katowicessa – MOUZ:lla vaikeaa
- Heroicin taival Katowicessa katkesi
- Eetu Sahan Heroicille tappio Katowicessa
- Eetu ”sAw” Sahan valmentama Heroic aloitti Katowicessa voitolla
- Joona ”Serral” Sotala nimettiin kaikkien aikojen parhaaksi
- E-urheiluorganisaatio meni nurin – rahat katosivat huijarien taskuun
- Suomalainen CS2-pelaaja ilmoitti menevänsä tauolle
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle välierätappio