Dev1ce paljasti Xyp9xin ja gla1ven paluusta Astralikseen – ”Päivämäärä voi asettaa vielä enemmän stressiä”

Astraliksen AWP-tähti Nicolai ”dev1ce” Reedtz kertoi HLTV Confirmed podcastissa uutta tietoa joukkuetovereistaan.
Lukas ”gla1ve” Rossander ja Andreas ”Xyp9x” Højsleth ovat olleet tauolla jo jonkin aikaa CS:GOsta burnoutin ja stressin takia.
Lue lisää: Astralis heikkenee lisää – Xyp9x astuu pois pelaavasta kokoonpanosta
Organisaatio on pitänyt tiukasti suunsa kiinni siitä, milloin kaksikko on palaamassa pelikentille. Aikaisemmin puhetta on ollut kolmesta kuukaudesta, mutta mitään ei ole lyöty lukkoon.
Nyt kuitenkin dev1ce sanoi, että voimme odottaa yhden palaavan Astraliksen pelaavaan kokoonpanoon pian.
– Gla1ven paluu on suunniteltu elokuulle. Xyp9x:n paluuta ei olla vielä suunniteltu. Nämä ovat kaikki, mitä voin sanoa. En tiedä milloin elokuussa gla1ve palaa, mutta se on kuitenkin elokuu, dev1ce kertoi.
Hän kertoi myös, ettei hän halua painostaa joukkuetovereitaan palaamaan liian aikaisin, eikä mitään ole vielä lyöty lukkoon täysin 100 prosenttisen varmasti.
– Joskus näissä tilanteissa on vaikeaa, koska päivämäärä voi asettaa vielä enemmän stressiä. Haluat hoitaa tilanteen ja laittaa sitten ihmiset takaisin asioihin, dev1ce jatkoi.
Eurheilu.org on myös Discordissa! Liity keskusteluun osoitteessa: discord.gg/znGMa7r
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MOUZ jatkoon Melbournessa
- MOUZ ja NAVI aloittivat IEM Melbournen voitolla
- Urheilukoululta nolo moka
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkueet jatkoon
- ENCE:n major-haaveet kariutuivat
- ENCE piti major-haaveensa elossa
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle kirvelevä tappio