Uskotteko kotona? HAVU murskasi ENCEn 16-0 valmentajan kanssa

Tätä voi olla vaikeaa uskoa, mutta HAVU murskasi ENCEn 16-0 valmentajan kanssa Funspark ULTI 2021 -turnauksen pudotuspeleissä toisessa kartassa. HAVU joutui pelaamaan Taneli ”diSTURBED” Veikkolan kanssa.
Suomen paras CS:GO -joukkue HAVU laittoi sunnuntaina Jemi ”jemi” Mäkisen penkille ja heti seuraavana päivänä oli pelattavaa, joten valmentaja Taneli ”diSTURBED” Veikkola ryntäsi hätiin. HAVUn onneksi Veikkola on entinen kilpapelaaja ja kuului ensimmäiseen suomalaiseen kokoonpanoon, joka pelasi CS:GO:n major-turnauksessa. Pelaajaura loppui 2017, joten aikaa on kerennyt vieriä useampi vuosi.
We kick off Funspark ULTI 2021 Playoffs against @ENCE 13:00 EEST
#HAVUJA
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
Joukkueet valitsivat kartoiksi Vertigon, Dust2:n ja Nuken. ENCE poisti ensimmäisenä Overpassin ja HAVU Ancientin.
Joonas ”doto” Forss avasi vauhdilla peliä Vertigossa ja oli 7-16 voiton takuumies. Valmentajaan peli ei kaatunut, sillä disturbed sai 10 tappoa ja Lasse ”ZOREE” Uronen yhdeksän.
Seuraavaan karttaan pyyhittiin tappion pölyt ja Dust2 alkoi vauhdikkaasti HAVUn hyväksi 4-0 ja Veikkola pelasi mukavilla 6-0 tilastoilla. Vaikka Tanelin tahti hiipui loistavan aloituksen jälkeen, niin HAVU murskasi ENCEN ensimmäisellä puoliskolla 0-15. Pistoolikierroksella ENCE yritti saada hyökkäyksen käyntiin, mutta disturbed pysäytti nopealla tapolla ja Sami ”xseveN” Laasanen keräsi marjat.
Päivitys: ENCE voitti otteluparin 2-1. Olek ”hades” Miskiewicz otti viimeisessä kartassa Nukessa huimat 32 tappoa ja kartta meni ENCEn hyväksi 16-5.
Kuva: HAVU Gaming
Lue myös: HAVUn Taneli “disturbed” Veikkola palaa tositoimiin!
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalaisvalmentaja G2-huhujen kohteena
- CS:n supertähti tekee paluun
- Team Falcons taas MOUZ:ia vahvempi
- MOUZ jyräsi välieriin
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio
- MOUZ aloitti huipputurnauksen voitolla
- Palloliittolta uusi aluevaltaus – järjestää Rocket Leaguen –turnauksen
- Legendaarinen CS2-organisaatio myynnissä
- MOUZ:n taival päättyi Melbournessa
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle tappio