Santeri ”BONECOLD” Sassi teki sen! Acend suuntaa Berliiniin

Valorantin suomalaisrintamalla hyviä uutisia: Santeri ”BONECOLD” Sassi teki sen! Acend selvitti tiensä jatkoon EMEA-alueen pudotuspeleissä voittamalla Gambit Esportsin 2-1.
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
Valorantin EMEA-alueen karsinnoissa suurimmista suosikeista ainoastaan Acend on marssinut voitosta voittoon. Joukkue aloitti perjantaina voittamalla Natus Vinceren 2-0. Mehmet Yağız ”cNed” İpek toimi tähtipelaajan tavoin ja sai ottelupariin jättimäiset 50 tappoa. Breeze meni 13-7 Acendille ja Iceboxissa voittaja ratkesi jatkoajalla lukemin 17-15.
Maanantaina Acend pääsi pelaamaan isoista panoksista Gambit Esportsia vastaan, sillä voittajalle oli luvassa paikka kansainväliseen LAN-turnaukseen Berliiniin. Masters 3 tuoksui Acendin nenässä ja ennakkosuosikki pääsi lopulta vakuuttavaan voittoon 2-1. Bindissä Santeri ”BONECOLD” Sassi oli kärjessä pelatessaan Brimstonella ja johdatti joukkueen 13-7 voittoon. Selvä kohokohta oli se, kun Patryk ”starxo” Kopczynski clutchasi ja lähetti terveiset kameralle.
Toiseen karttaan Sassi vaihtoi Omeniin ja katosi, kun 10-13 tappiossa hän sai vain viisi tappoa. Kartassa nähtiin uskomaton suoritus turkkilaistähdeltä.
Iceboxissa Gambit roikkui mukavasti mukana ensimmäisen puolen, mutta toisella Acend karkasi voittaen kaikki tarjolla olleet kierrokset. Icebox päättyi 13-5 ja Acend lunasti Masters 3 -paikan.
Acend jatkaa turnausta 20. elokuuta SuperMassive Blazea vastaan.
Kuva: Acend
Lue myös: HAVU julkaisi Jemin viidenneksi pelaajaksi – ”Penkitys teki minulle hyvää”
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:ssa kokoonpanomuutos
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL komeasti jatkoon EWC:ssä
- Tuomas Tähtelän ajot päättyivät lyhyeen Esports World Cupissa
- Esports World Cup starttaa – heti runsaasti suomalaismielenkiintoa
- ENCE Prospects -valmennusryhmän pelaajat valittu
- Myös e-urheilusta tuttu jalkapalloilija menehtyi traagisesti
- ENCE tekee muutoksia CS2-akatemiaansa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI nosti nuoren lupauksen riveihinsä
- Ilari ”Vestola” Vestolan Virtus.prolle kirvelevä tappio
- Ilari ”Vestola” Vestola mukaan Esports World Cupiin