Legendaarinen ruotsalainen IGL lopettaa uransa – oli osa 87-0 putkea
Legendaarinen ruotsalainen IGL lopettaa uransa, tiedote kertoo torstaina. Richard ”Xizt” Landström oli osa ikonista NiP:in kokoonpanoa, joka voitti jopa 87 LAN-ottelua putkeen.
Richard ”Xizt” Landström iski Twitteriin torstaina, että hän lopettaa kilpapelaajana. Hänen uransa on ollut käynnissä vuodesta 2009 alkaen ja turnausvoittoja on tullut laneilla yli 20.
Ikonisen kokoonpanon muodostivat Xizt, Christopher ”GeT_RiGhT” Alesund, Patrik ”f0rest” Lindberg, Adam ”friberg” Friberg ja Robin ”Fifflaren” Johansson. Lopuksi Virtus.Pro onnistui katkaisemaan uskomattoman putken.
– On minun aikani julistaa pelaajaurani loppuminen. Urallani on ollut useita onnistumisia ja alamäkiä, mutta kun katson taakse, niin se on ollut uskomaton matka. Kiitos kaikille joukkuekavereille, jokaiselle joka on ollu osa organisaatioita ja iso kiitos faneille. Olen erittäin kiitollinen saamastani tuesta. Tulevaisuus on jännittävä ja en meinaa siirtyä pois Counter-Striken parista, Xizt kertoo.
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
Yksi parhaista ruotsalaisista pelinsisäisistä johtajista oli 2012-2018 Ninjas in Pyjamasin organisaatiossa. Tämän jälkeen hän oli FaZe Clanin tuuraajana, Fnaticissa ja Dignitaksessa. Uraan mahtui kaksi major-turnauksen voittoa 2014-2015.
Lue myös: Gorillojen ahdinko jatkuu: 16-0 tappio ja belgialainen pelaaja vaihtoon
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Tältä näyttäisi suomalainen Overwatch hahmo – Korealainen fani suunnitteli joukkion uusia sankareita
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Counter-Strike palaa tauolta: Yhteenveto tulevista tapahtumista
- ENCE rikkoi hiljaisuuden koskien joukkueen draamaa – CS:GO-yhteisö pillastui: ”Tämä lausunto on myöhässä”
- GuardiaN tähdittää Team Sampin uutta kokoonpanoa
- Hauska video: Team Liquid leikki piilosta jalkapalloareenalla – Jampilla ovela paikka
- Hävytön clutchi! Wojciech ”Prism” Zięba veti 1vs5 pistooliässän!
- Huhu: fnx siirtyy Imperialin penkille – aikoo osallistua Brasilian Ex on the Beach -ohjelmaan!
