Huipputoimittaja kritisoi pelijätti Valvea – ”Valve on kilpailullisen CS:n suurin ongelma”

E-urheilutoimittaja Rod ”Slasher” Breslau puhui Twitterissä suunsa puhtaaksi, kritisoiden Valven toimintaa peliensä e-urheiluskenen parantamiseksi. Myös CS-yhteisö – joka tuntuu taistelevan vain keskenään, eikä toimivan yhdessä skenen hyväksi – sai oman osansa huipputoimittajan kriitiikkiä.
Slasher kertoi pitävänsä pelijättiä pääsyyllisenä kilpailullisen CS:n ongelmiin. Hänen mielestään, Valve jättää tarkoituksella puuttumatta asioihin jotka heidän kuuluisi ratkaista, kuten ”huijaaminen, sopupelit, CSPPA, ESIC, turnausjärjestäjät vs. turnausjärjestäjät, selostajien kohtelu, yms”.
the #1 problem for CS esports is Valve. always Valve.
Breslaun mukaan Valven sisäinen yritysrakenne on ja on aina ollut tarkoituksellisesti täysin yhteensopimatonta e-urheilun kanssa. ”Valve on onnistunut tuottamaan pettymyksen molemmille CS:n ja Dotan yhteisöille samanaikaisesti, jotka ovat kaksi suurin e-urheilupeliä. Se on todella vaikuttavaa.”
Hän antoi myös kaksi senttiään CS:GO-yhteisölle, joka on taistellut vuoden 2020 aikana paljon keskenään, milloin mistäkin syystä. ”Sen sijaan että taistelette tuloksetta keskenänne fkn-äänikomentojen suhteen, miten olisi että pelaajat, valmentajat, joukkueen omistajat, liigat, selostajat, CSPPA ja ESIC yhdistyvät kilpailullisen CS:n hyväksi – saadakseen Valve välittämään, koska se on mikä oikeasti merkitsee.”
Valven tekemättömyys peliensä e-urheiluskenen suhteen on hyvin dokumentoitu fakta, pelijätillä kestäen yleensä hyvä tovi antaa lausuntoja, saatikka ratkaisuja mihinkään e-urheiluun liittyvään ongelmaan.
Nähtäväksi jääkin, tuleeko Valven toiminta peliensä e-urheilun parissa ikinä muuttumaan, vai jatkaako pelijätti tulevaisuudessakin CS ja Dota -yhteisöjen raivostuttamista välinpitämättömyydellään.
Liittyy aiheeseen:
- IS: Käräjäoikeus ei voi ratkaista Jampin VAC-ban kiistaa – aikoo valittaa päätöksestä
- CS:GO-ammattilaiset protestoivat ennen BLAST-finaaleja – ottelu myöhästyi yli kaksi tuntia!
- Entinen työntekijä paljastaa: Valve lopetti Source 2:n kehittämisen myrkyllisen työilmapiirin takia
- CS-valmentajien huijaamiset paljastanut tuomari: ”Vastaavanlaisia kamerabugeja on vielä lisää”
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Kuva: YouTube-kuvakaappaus
- ENCE teki huiman nousun CSGO:n maailmanlistalla
- ENCE upeasti IEM Dallasin voittoon
- Seitsemän ukrainalaista CSGO-pelaajaa jätti palaamatta maahan ajallaan
- ENCE upeasti suoraan välieriin huipputurnauksessa
- VALORANT-tähti aikoo vaihtaa CS:n puolelle
- ENCE takoi ennätyksellisen taloudellisen tuloksen
- VALORANT-ammattilainen sai vankeutta ottelumanipulaatiosta
- ENCE eteni huipputurnauksen pudotuspeleihin
- Elias ”Jamppi” Olkkonen on Euroopan mestari!
- HAVU:n taival huipputurnauksessa päätökseen – Aleksi Virolaisen NiP jatkaa
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä