Entinen työntekijä paljastaa: Valve lopetti Source 2:n kehittämisen myrkyllisen työilmapiirin takia
Source on Valven kehittämä 3D-pelimoottori, joka luotiin työvälineeksi uniikkien videopelielämyksien rakentamiseen.
Osa kaikkien aikojen parhaista videopeleistä on luotu Valven Source -pelimoottoria käyttäen. Sourcella rakennetut pelit, kuten supersuosiota jo vuosien ajan nauttineet CS:GO ja Dota 2 ovat tästä elävä esimerkki. Jopa pelinkehittäjät Valven ulkopuolella ovat ottaneet Valven luomuksesta mallia, kuten suosittu battle royale -peli Apex Legends, joka käyttää Source-pelimoottorista modifioitua versioita.
Myöhemmin Valve päivitti Source-pelimoottoria vastaamaan uuden sukupolven teknologiaa, alkaen kutsua luomustaan Source 2:ksi. Dota 2 oli yksi ensimmäisistä peleistä, joka siirrettiin käyttämään uutta pelimoottoria.
Vaikka myös Counter-Strike -yhteisö yritti kuumeisesti saada Valvea päivittämään CS:GOn pelimoottori uuteen, ei toive ole vieläkään toteutunut.
Kehitys lopetettiin myrkyllisten työkavereiden takia?
Heinäkuussa, Valven sisäpiiriläinen kertoi Source 2 -tiimin luopuneen kokonaan CS:GOn päivittämisestä uuteen pelimoottoriin. Nyt tiimin entinen työntekijä Richard Geldreich teki myös paljastuksen, joka antaa hyvän kuvan siitä, miksi luultavasti päivitys jäi tekemättä. – Source 2:n kehitys junnasi paikallaan useita vuosia. Nyt tästä on jo yli vuosikymmen, joten voin sanoa tämän: Tämä tiimi oli korjaamattomasti ja systemaattisesti myrkyllinen. Monet kehittäjät kieltäytyivät työskentelemästä sen [Source 2] parissa tavattuaan heidät. Tämä oli myrkyllisin kehittäjäryhmä, jonka olen koskaan nähnyt, kertoi Geldreich twiitissään. – En sano tätä kevyesti. Monet kehittäjistä, joiden kanssa olen työskennellyt useissa projekteissa, kieltäytyivät koskaan työskentelemästä siinä projektissa enää uudestaan. Näin ei rakenneta seuraavan sukupolven moottoria. – Katsoen taaksepäin, mielestäni osa ongelmaa oli yrityksen digitaalisen jakelun tulojen räjähdysmäinen nousu, ja pisimpään siellä työskennelleet kilpailivat suurista bonuksista ja osakkeista. Tämä johti uskomattoman myrkylliseen työympäristöön, Geldreich jatkoi. Huhut CS:GOn Source 2 -päivityksen peruuntumisesta yhdistettynä Gelreichin uusiin paljastuksiin antavat osviittaa siihen suuntaan, ettei pelaajien kannata pitää toiveitaan yllä uuden pelimoottorin saapumisen suhteen – ainakaan ihan lähiaikoina. Geidrich on kritisoinut aikaisemmin myös CS:GOn ”muinaista” lähdekoodia, jolla voidaan selittää myös pelin kehitystiimin järkyttävän hidas päivitystahti – ainakin osittain. Lue lisää: Entinen Valven työntekijä kritisoi ”muinaista” CS:GO-koodia – oliko kamerabugi tämän takia niin pitkään korjaamatta? Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Suomen ensimmäinen Apex Legends -turnaus on täällä!
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Aleksib opettaa movementia – katso Aleksin tipsit videolta!
- BIG teki historiaa Saksassa ja Turkissa – nousi CS:GO-maailmanrankingin ykköseksi
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- 100 Thieves julkaisi uuden kokoonpanon – Sean Gares valmentajana
- 100 Thieves mukaan VALORANTiin – Spencer ”Hiko” Martin joukkueen ensimmäinen kiinnitys!