Hideo Kojima on aikeissa laajentaa horisonttiaan elokuvateollisuuteen
Hideo Kojima on paljastanut, että hänen luotsaamansa pelistudio Kojima Productions on aikeissa laajentaa toimialaansa myös elokuvateollisuuden pariin. Kojima kertoi aiheesta BBC:n tekemässä dokumentissa, jossa seurattiin peligurun työskentelyä pian julkaistavan Death Stranding -pelin parissa.
Kojiman näkemysten mukaan peliteollisuus tulee tulevaisuudessa siirtymään striimaamisen ansiosta jokapäiväisiin laitteisiin. Näin pelit muuttuvat osaksi muita arkisia medioita, kuten televisiosarjoja tai elokuvia. Tämä muutos kiehtoo pelinkehittäjää, ja se on jotain, mitä hän haluaa tulevaisuudessa tutkia.
Uutinen ei tule yllätyksenä, sillä Kojiman aikaisemmat tuotannot ovat kuuluisia pitkällisistä välivideoista ja runsaasta tarinallisuudesta.
Lähde: BBC, VG247
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- HAVU Gaming panostaa NHL:ään – Kiinnitti entisen Written In The Stars -joukkueen
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Viime yön CS:GO-päivitys palauttaa AUG:n hinnan entiselleen ja muuttaa tappiobonuksia merkittävästi
- Aleksib ja Jimpphat pääsevät karsimaan huipputurnaukseen
- CompLexityn riveissä muutoksia – Nuori lupaus astuu sisään kokoonpanoon
- MOUZ finaaliin
- SJK:n CS-joukkue matkustaa Tukholmaan 10 000 euron LAN-turnaukseen – mukana tiimejä kuten CPH Flames!
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Aleksandr ”s1mple” Kostyliev lunasti IEM Katowice -turnauksen arvoikkaimman pelaajan tittelin!
- Aleksi “Aleksib” Virolasen joukkuekaveri haluaa muutoksia peliin – “Heikentäkää Kriegiä”