G2 Pengu eläköityy Rainbow Six Siegestä – harmittamaan jäi yksi asia
Rainbow Six Siegen huippunimiin kuuluva Niclas ”Pengu” Mouritzen on ilmoittanut eläköityvänsä kilpapelaamisesta viiden vuoden ammattiuran jälkeen.
PENTAn ja G2 Esportsin riveistä tunnettu 23-vuotias tanskalaispelaaja Niclas ”Pengu” Mouritzen on ilmoittanut eläköityvänsä Rainbow Six Siege -ammattipelaajan urastaan. Pengu ilmoitti asiasta G2:n julkaisemalla videolla, sekä avasi myös tulevaisuuden suunnitelmiaan lisää Twitch-striimissään.
Katso G2:n julkaisema video tästä:
Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.
Pengu kertoi suunnitelleen lopettavansa jo viime vuoden puolella European League -finaalien jälkeen. Turnauksen kuitenkin siirryttyä koronapandemian takia tammikuulle, siirtyi myös eläköityminen tämän vuoden puolelle. Tammikuussa pelattu turnaus päättyikin näyttävästi G2:n voittoon, joka tarkoittaa Pengun eläköityvän nyt tuoreena Euroopan mestarina.
Lue lisää: Suomalaiskaksikon tähdittämä G2 kruunattiin Rainbow Six Siege -pelin Euroopan mestariksi!
Pengu kertoi striimissään, että häntä kuitenkin hieman harmittaa se, ettei ura päättynyt kolmanteen Six Invitational -turnauksen voittoon (pelin MM-kisat), sillä tämän vuoden helmikuun kisat siirtyivät koronatilanteen takia. Pengu ei kuitenkaan halunnut enää viivyttää eläköitymistään pelatakseen seuraavissa kisoissa. Aikaisemmat mestaruudet Pengulla ovat vuosilta 2018 ja 2019, PENTAn ja G2:n kanssa.
Lue lisää: Suomalaistähtien Ranskan matka peruttu – Rainbow Six Siegen MM-kisat siirtyvät koronatilanteen takia
Katso Pengun striimistä tallennettu klippi tästä:
Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.
Tulevaisuudessa aikoo Pengu jatkaa sisällöntuottamista, jota hän on jo tehnytkin ammattipelaamisen ohella. Myös pelin turnauksissa analyytikkona toimiminen, sekä joukkueiden valmentaminen ovat hänen mukaansa mahdollisuuksia, joita hän ei sulje pois.
– Minulle on esitetty paljon tarjouksia ja ideoita tulevaisuudestani, ja siitä mitä ihmiset haluaisivat kanssani tehdä. Aion nyt pitää palavereita, harkiten seuraavia askeleita ja vaihtoehtojani, kertoi Pengu katsojilleen.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Kuva: ESL
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- PGL Bukarestiin uusi joukkue
- Matias “Banjo” Kivistön Fokus mukaan huipputurnaukseen
- Esports World Cupissa jaossa massiivinen palkintopotti
- VALORANT mukaan Esports Nations Cupiin
- CS2:n huipputurnaus IEM Kölniin tulossa merkittävä muutos
- Olkkonen ja Sirmitev juhlivat turnausvoittoa
- NUKE-Liigan tonen kausi alkaa maaliskuussa
- Sirmitev ja Olkkonen taistelevat turnausvoitosta
- Jimi ”Jimpphat” Salo juhli kolmatta sijaa
- MOUZ:n voittohaaveet nurin Romaniassa