Derke otti kantaa keskusteluun onko hän maailman paras Valorant-pelaaja

Nikita ”Derke” Sirmitev on yksi Suomen suurimmista esports-tähdistä, sillä hän on oman pelinsä parhaimmistoa. Osa kutsuu häntä maailman parhaaksi pelaajaksi ja toiset laskevat parhaiden joukkoon.
Fnaticin duelist-roolia pelaava taituri kertoi Valorant Champions Tourin virallisessa LAN-turnauksessa haastattelussa mielipiteensä siihen, että onko hän paras vai ei.
Haastattelu käytiin Fnaticin avausottelun jälkeen, kun joukkue voitti FunPlusPhoenixin ylivoimaisesti 2-0. Derke oli pelin paras pelaaja.
Derkelle kerrottiin, että hän on tilastollisesti paras LAN-pelaaja ja kysyttiin, että miltä tuntuu olla takaisin laneilla sen jälkeen, kun hän joutui jättämään Islannin turnauksen välistä koronan vuoksi.
– Se tuntui todella hyvältä, koska en päässyt pelaamaan Islannissa. Halusin päästä näyttämään mihin pystyn.
Myöhemmin supertähdeltä kysyttiin, että pitääkö hän itse itseään maailman parhaanaa. Derke vastasi, että hän pitää itseään parhaana pelaajana, kun hän voittaa turnauksen.
Fnatic jäi lopulta neljännelle sijalle, kun FunPlus Phoenix tiputti joukkueen. Derkellä ja Fnaticilla on mahdollisuus voittaa koko vuoden suurin Valorant-turnaus Istanbulissa syyskuussa.
Lue myös: Suomeen jättimäinen LAN-turnaus: Elisa Masters Espoo – voittaja pääsee IEM Katowiceen
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MOUZ:lle ja NAVI:lle tappiot
- NAVI eteni jatkoon BLAST Openissa
- MOUZ hurjan trillerin jälkeen jatkoon
- NAVI nappasi voiton
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi voitolla
- Heimo lakkauttaa CS2-joukkueensa
- MOUZ:lle selvä tappio finaalissa
- MOUZ ESL Pro Leaguen finaaliin
- NAVI:n taival katkesi ESL Pro Leaguessa
- MOUZ ESL Pro Leaguen välieriin