37 valmentajaa bannattiin katsojabugin käyttämisestä – ENCEn valmentajalle yli vuoden tuomio!

Tänään maanantaina oli CS:GO-yhteisölle iso päivä, kun ESIC julkaisi ensimmäisen osan valmentajista, jotka saivat bannit katsojabugin hyödyntämisestä.
Maanantaina kello 11.00 Esports Integrity Commission (ESIC) julkaisi mittavan listan valmentajista, jotka ovat saaneet erimittaisia kieltoja kilpailulliseen CS:GO:hon.
Yhteensä 37 valmentajaa tuomittiin. Mukana oli muun muassa ENCEn Slaava ”Twista” Räsänen, Heroicin Nicolai ”HUNDEN” Petersen, mousesportsin Allan ”Rejin” Petersen ja OG:n Casper ”ruggah” Due.
Kaikista isoimman tuomion sai Trickedin Aleksandr ”zoneR” Bogatiryev, joka sai yhteesä yli 36 kuukauden kilpailukiellon.
Huonoja uutisia kantautui myös ENCElle ja OG:lle
ENCEn valmentaja Slaava ”Twista” Räsänen myönsi aiemmin tässä kuussa käyttäneen katsojabugia uransa aikana, jonka vuoksi ENCE päätti hyllyttää valmentajansa tutkinnan ajaksi.
Lue lisää: ENCE hyllytti CS-valmentajansa – paljasti käyttäneensä kohuttua kamerabugia
Nyt tutkinta on ohi, eikä suomalaisvalmentajaa nähdä ENCEn peräsimessä ainakaan 15 kuukauden aikana. Twista käytti katsojabugia hyödykseen vuonna 2017 iGamen riveissä kahdessa eri ottelussa. Ensin heinäkuussa Krakow Minor-turnauksen suljetuissa karsinnoissa ja syyskuussa Hellcase Cup 6:ssa.
Yhteensä kierroksia, jotka hyödyttivät iGamen otteluita, löytyi yhteenä 53 kappaletta, joista 46 oli Minor-turnauksen suljetuissa karsinnoissa.
Myös OG:n valmentaja Casper ”ruggah” Due sai tuomion katsojabugista. Tanskalaisvalmentaja oli huijannut vuonna 2016, kun hän toimi silloin Dignitaksen valmentajana. Ruggah sai ainoastaan 3,75 kuukauden kiellon, sillä hän käytti ainoastaan yhdellä kierroksella katsojabugia hyödykseen.
Kiellon aikana valmentajat eivät saa olla samassa tilassa tai yhteydessä millään lailla joukkueeseen 15 minuuttia ennen ottelua, eikä sen aikana.
ESIC kertoi julkaisussaan myös, että he ovat tutkineet vasta 20 prosenttia demoista, joita heillä on tallella, joten on odotettavissa, että lisää valmentajakieltoja on tulossa. ESIC julkaisee lokakuun lopussa yhden loppuraportin tutkimuksen lopettamiseksi.
Only 20% of available data (99,650 demos) has been examined.
ESIC to issue one final report at the end of October to close the investigation.
Lisää aiheesta:
- MIBR:n ja Hard Legionin RMR-pisteet resetoidaan – Valve miettii kieltävänsä valmentajien osallistumisen otteluihin
- CS-valmentajien huijaamiset paljastanut tuomari: ”Vastaavanlaisia kamerabugeja on vielä lisää”
- Fnaticin Jesper ”JW” Wecksell puolusti Valvea kamerabugiskandaalin keskellä – ”Antakaa vähän arvostusta”
- Entinen Ninjas in Pyjamasin valmentaja myönsi kamerabugin käytön – kertoi asiasta Valvelle, joka ei reagoinut mitenkään
- Mousesportsin valmentaja myönsi CS:GO-kamerabugin käytön – huijasi ottelussa HAVUa vastaan
- FURIAN valmentajaa epäillään huijaamisesta – ESL tuomari: ”Tulette jäämään kiinni ennemmin tai myöhemmin”
- ESL bannasi kolme CS:GO-valmentajaa bugin hyödyntämisestä – mukana Heroicin Nicolai ”HUNDEN” Petersen
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:ssa kokoonpanomuutos
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL komeasti jatkoon EWC:ssä
- Tuomas Tähtelän ajot päättyivät lyhyeen Esports World Cupissa
- Esports World Cup starttaa – heti runsaasti suomalaismielenkiintoa
- ENCE Prospects -valmennusryhmän pelaajat valittu
- Myös e-urheilusta tuttu jalkapalloilija menehtyi traagisesti
- ENCE tekee muutoksia CS2-akatemiaansa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI nosti nuoren lupauksen riveihinsä
- Ilari ”Vestola” Vestolan Virtus.prolle kirvelevä tappio
- Ilari ”Vestola” Vestola mukaan Esports World Cupiin
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Fnatic ja JW eri teille – kutsuuko Gorillaz ruotsalaispelaajaa?
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Topias ”Topson” Taavitsainen suorittamaan asepalvelusta
- Esports World Cup starttaa – heti runsaasti suomalaismielenkiintoa
- 30-vuotias shakkimestari on vuonna 2020 eniten palkintorahoja voittanut e-urheilija – Top 25 joukossa myös yksi suomalainen
- ENCEn Jani ”Aerial” Jussila kehui Aleksib:tä – ”Aleksib on paras IGL, kenen kanssa olen pelannut”
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Esports World Cupin Overwatch-turnaus pyörähti käyntiin suomalaisittain vahvoissa merkeissä.