Virtus Prolla yhteyksiä CSGO Loungen omistukseen, miten käy brändin maineen?
CS:GO bettailuskandaali alkaa olla jo takana päin, mutta epäilyttäviä sivusto-omistuksia tulee julki edelleen.
ESForce Holdings, joka hankki itseleen ison osan Virtus Pro brändistä viimevuoden loppupuolella, omistaa myös Na ’Vi:n, itä-Eurooppalaisen eUrheilujätin mediaoikeudet. Lähipäivinä on kuitenkin paljastunut, että yhtiöllä olisi myös muunlaisia omistuksia, sen on nimittäin väitetty omistavan ainakin 90 prosenttia CSGO Lounge sivustosta, joka on ollut jo mukana vedonlyöntisivustoskandaalissa, saatuaan sulkemispyynnön Valvelta.
Yritys ei ole vielä kommentoinut asiaa julkisuuteen, mutta Esports Observerin paljastamien asiakirjojen mukaan ESForce Holding on Venäläisen miljardöörin omistaman USM Holdingin tytäryhtiö, ja se omistaa suurimman osan sivustosta. Tapaus voi vaikuttaa suoraan Virtus Pro brändin arvostukseen, sillä vuoden 2014 sopupeli skandaalin jälkeen Valve teki viralliset ohjeet kaikille pelaajille, joukkueille, ja organisaatioille jotka osallistuvat sen sponsoroimiin turnauksiin. Ohjeissa kielletään mm. kaikenlainen vedonlyöntisivustojen omistaminen, tai sivustoihin osallistuminen.
Miljardööri Alisher Usmanov, joka omistaa myös osan lontoolaisesta jalkapallojoukkue Arsenalista, siirtyi mukaan eUrheilu sceneen viimevuoden lopulla, sijoitettuaan 100 miljoonaa dollaria Virtus Prohon.
Lähde: dailydot
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- PGL Bukarestiin uusi joukkue
- Matias “Banjo” Kivistön Fokus mukaan huipputurnaukseen
- Esports World Cupissa jaossa massiivinen palkintopotti
- VALORANT mukaan Esports Nations Cupiin
- CS2:n huipputurnaus IEM Kölniin tulossa merkittävä muutos
- Olkkonen ja Sirmitev juhlivat turnausvoittoa
- NUKE-Liigan tonen kausi alkaa maaliskuussa
- Sirmitev ja Olkkonen taistelevat turnausvoitosta
- Jimi ”Jimpphat” Salo juhli kolmatta sijaa
- MOUZ:n voittohaaveet nurin Romaniassa
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- 100 Thieves järjestää maailman ensimmäisen VALORANT-turnauksen
- CS:GO-pro ampui 100 000 bottia 18 tunnissa – asetti uuden maailmanennätyksen
- Dota 2 TI10 Länsi Euroopan karsinnat alkavat pian, mukana kolme suomalaista!
- E-urheilun olympialaiset tulossa – ensimmäiset kisat vuonna 2027
- Fortnite Secret Skirmish alkoi! Turnauksessa jaossa 500,000 dollaria
- Joni ”Patzukka” Nikkasen EWC päättyi pettymykseen
- ESPN: Riot suunnittelee järjestävänsä League of Legendsin MM-kisat ”kupla-formaatissa”
- Triumph suoritti kolmen miehen boostin Overpassissa – onnistui täydellisesti!
- 37 valmentajaa bannattiin katsojabugin käyttämisestä – ENCEn valmentajalle yli vuoden tuomio!