Virtus Prolla yhteyksiä CSGO Loungen omistukseen, miten käy brändin maineen?
CS:GO bettailuskandaali alkaa olla jo takana päin, mutta epäilyttäviä sivusto-omistuksia tulee julki edelleen.
ESForce Holdings, joka hankki itseleen ison osan Virtus Pro brändistä viimevuoden loppupuolella, omistaa myös Na ’Vi:n, itä-Eurooppalaisen eUrheilujätin mediaoikeudet. Lähipäivinä on kuitenkin paljastunut, että yhtiöllä olisi myös muunlaisia omistuksia, sen on nimittäin väitetty omistavan ainakin 90 prosenttia CSGO Lounge sivustosta, joka on ollut jo mukana vedonlyöntisivustoskandaalissa, saatuaan sulkemispyynnön Valvelta.
Yritys ei ole vielä kommentoinut asiaa julkisuuteen, mutta Esports Observerin paljastamien asiakirjojen mukaan ESForce Holding on Venäläisen miljardöörin omistaman USM Holdingin tytäryhtiö, ja se omistaa suurimman osan sivustosta. Tapaus voi vaikuttaa suoraan Virtus Pro brändin arvostukseen, sillä vuoden 2014 sopupeli skandaalin jälkeen Valve teki viralliset ohjeet kaikille pelaajille, joukkueille, ja organisaatioille jotka osallistuvat sen sponsoroimiin turnauksiin. Ohjeissa kielletään mm. kaikenlainen vedonlyöntisivustojen omistaminen, tai sivustoihin osallistuminen.
Miljardööri Alisher Usmanov, joka omistaa myös osan lontoolaisesta jalkapallojoukkue Arsenalista, siirtyi mukaan eUrheilu sceneen viimevuoden lopulla, sijoitettuaan 100 miljoonaa dollaria Virtus Prohon.
Lähde: dailydot
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Änärin 1vs1 Suomen mestaruus jälleen Arttu ”Artuzio” Mustilalle!
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- ”Vähän harmitti kun puoli Hartwall-areenaa joi HAVU:n piikkiin”, Arctic Invitational -turnauksen yleisö tilasi juomia HAVU:n laskuun
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- 16-vuotias superlupaus kantoi G2:n voittoon ensimmäisessä kartassa!
- 160 Miljoonan Dollarin turnaus alkoi totaalisella farssilla!
- 89-vuotias Hamako Mori on aktiivinen pelaaja ja pelivideoiden tekijä
- Aleksi ”allu” Jalli julkaisi hellyttävän yhteiskuvan poikansa kanssa – poika kuin ilmetty isänsä!
- Anssi ”Andypyro” Huovinen hyppäsi nyrkkeilykehään – voitti tuomariäänin