Viimeiset Major-paikat jaossa – Astralis tiukan paikan edessä!
PGL:n Antwerpin Major-turnauksen viimeiset paikat ovat jaossa sunnuntaina, kun ohjelmassa on viimeiset kolme ottelua, minkä voittajat lunastavat paikan ensi kuun major-turnaukseen.
Ensimmäisenä otteluna nähdään puolalaisjoukkue Anonymon ja venäläisjoukkue Spiritin välinen kamppailu, kun joukkueet kohtaavat klo: 10:00 alkavassa aamuottelussa. Anonymo on ollut yksi turnauksen suurimmista yllättäjistä, sillä joukkue voitti paras yhdestä -formaatilla pelatuissa otteluissa G2:n sekä Entropiqin.
Spirit puolestaan on päihittänyt ASG:n sekä Endpointin. Ottelun asetelmat ovat mielenkiintoiset, sillä joukkueiden todellinen taso ultimaattisten paineiden alla on vielä suuri kysymysmerkki.
Päivän toinen ottelu alkaa samaan kellonaikaan, ja siinä tsekkiläisjoukkue Sinners saa vastaansa Bad News Eaglesin. Ottelun ennakkosuosikki on kieltämättä FPL-stara Rigon ”rigoN” Gashin BNE, sillä joukkue on läpi turnauksen näyttänyt selvästi terävämmältä, kuin Sinners. Tsekkiläisjoukkueen kovin haaste on edessä sunnuntaina, eikä joukkue saa avuksi edes entistä AWP-tähteään Tomáš ”oskar” Šťastnýa, joka oli ennen selvästi joukkueen kokenein pelaaja.
Kenties päivän mielenkiintoisin ottelu pelataan kuitenkin klo: 13:45 alkaen. Kyseisessä ottelussa tanskalaisjoukkue Astralis saa vastaansa ranskalaisjoukkue HEET:n, ja siinäkin joukkueet taistelevat viimeisestä mahdollisesta major-paikasta. Astralis hävisi G2:lle lauantaina tiukasti lukemin 2-1, ja on täten eliminaatiovaarassa sunnuntain ottelussa.
Päivän viimeisessä ottelussa NIP taistelee joko ENCE:ä tai G2:sta vastaan lohkon kolmannesta sijasta, ja varmistetusta Legends-paikasta. NIP:n vastustaja selviää muiden otteluiden tulosten perusteella. Mahdolliset skenaariot NIP:n vastustajille ja G2:n kohtalolle voit lukea täältä.
Sunnuntain RMR-ottelut:
10:00 | Anonymo – Spirit
10:00 | Sinners – Bad News Eagles
13:45 | Astralis – HEET
– | NIP – TBD
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- 16-vuotias superlupaus kantoi G2:n voittoon ensimmäisessä kartassa!
- 160 Miljoonan Dollarin turnaus alkoi totaalisella farssilla!
- Änärin 1vs1 Suomen mestaruus jälleen Arttu ”Artuzio” Mustilalle!
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- ”Vähän harmitti kun puoli Hartwall-areenaa joi HAVU:n piikkiin”, Arctic Invitational -turnauksen yleisö tilasi juomia HAVU:n laskuun
- Vuoden 2020 luetuimmat jutut: Suomalainen striimaaja AndyPyro bannattiin Twitchistä – syy oli epäselvä myös striimaajallekin
- 25-vuotias Dota-pelaaja on kuollut koronavirukseen
- 89-vuotias Hamako Mori on aktiivinen pelaaja ja pelivideoiden tekijä
