Tässäkö on CS:GO-huijaamisen tulevaisuus? Kehittäjä paljasti suoraan koneeseen kytkettävät huijauslaitteistot
Kun ajattelee Counter-Strike: Global Offensive -pelissä huijaamista, tulee ensimmäisenä mieleen netistä ladattavat ohjelmistot, jotka käynnistetään ennen pelipalvelimelle liittymistä.
Yleisesti olettaen, Valven ja erillisten turnausjärjestäjien huijauksenesto-ohjelmat onnistuvat varsin mainiosti löytämään huijausohjelmia käyttävät pelaajat. Nyt kysymys kuuluukin: ”Mitä tehdä kun kyseessä ei olekaan huijausohjelma, vaan tietokoneeseen kytkettävä huijauslaitteisto?”
Tubettaja Sparkles osti verkosta itselleen vastaavanlaisen huijauslaitteen nimeltään EPO Aim Device. Kehittäjän mukaan, laite lukee suoraan CS:GO-pelistä saatua dataa, ilman että huijauksenesto-ohjelmat pystyvät sitä mitenkään jäljittämään.
Kehittäjän mukaan laite ei ole ensimmäinen luokkaansa ja niitä on käytetty jo pidemmän aikaa semi-pro tason CS-liigoissa, kuten ESEA. Asiaa ei pidä kuitenkaan vähätellä, palkintopottien ollessa näissäkin tuhansien eurojen luokkaa.
Vaikkakin ESEA on kertonut pystyvänsä jäljittämään koneisiin kytketyt huijauslaitteistot, kertoo kehittäjä videolla tämän olevan helposti kierrettävissä. Hänen mielestään oikein käytettynä, on laitteita täysin mahdoton tunnistaa turnausjärjestäjien toimesta.
Tuntuukin siltä, että sanonta ”online CS” sai nyt aivan uuden merkityksen. Jos sinua kiinnostaa miten laite käytännössä toimii, sekä haluat kuulla kehittäjän haastattelun, katso uutisen alusta löytyvä video aiheesta.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI suoraan välieriin BLAST Openissa
- Jimi ”Jimpphat” Salon turnaus päätökseen Rotterdamissa
- NAVI jatkoon Rotterdamissa
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi tappiolla Rotterdamissa
- BLAST Open Rotterdam käynnistyi – NAVI vahvana
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pääsi juhlimaan voittoa
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen finaaliin
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon – Jimi ”Jimpphat” Salolle pettymys
- Suomen matka e-koripallon EM-kisoissa päättyi puolivälieriin
- NAVI puristi jatkoon ESL Pro Leaguessa
- Natus Vincere hankki 15-vuotiaan lupauksen – poseeraa s1mplen kanssa kuvassa vuonna 2018!
- ”Vähän harmitti kun puoli Hartwall-areenaa joi HAVU:n piikkiin”, Arctic Invitational -turnauksen yleisö tilasi juomia HAVU:n laskuun
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen G2 jatkoon helposti! Pelissä jäätävä clutch
- Derken Fnatic voitti lohkon – ”Tämä on kuolemanlohko meidän takiamme”
- hREDS kiinnitti Topi “LYNXi” Kaupin – vanha pelaaja Samppa sai kylmät kiitokset
- Juhob huijaussyytösten kohteena – Tämä videoklippi sai yleisön barrikadeille
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- 100 Thieves otti riveihinsä jälleen yhden huippupelaajan – Koossa komea rosteri
- 100 Thieves pomolle haukut – ”Pelaa mielummin uutta Call of Dutya kuin katsoo joukkueensa CS-finaalia”
- 16-vuotias superlupaus Anders Vejrgang voitti virtuaalisen Bundesliigan