Suomen E-jalkapallojoukkue jatkoon MM-kisoissa
E-jalkapallon MM-kisat ovat startanneet ja Suomen osalta kisat ovat lähteneet hyvin käyntiin.
Alkulohkovaihe on Suomen osalta pelattu ja Suomi eteni komeasti alkulohkosta jatkoon. Suomen lohkossa pelasivat Marokko, Ranska, Italia, USA ja Malesia.
Suomi aloitti pelit 2-2-tasapelillä Ranskaa vastaan. Toisessa pelissä Suomi taipui niukasti Marokolle 0-1 ja kolmannessa Suomi tasasi pisteet 1-1-numeroin. Neljännessä ottelussaan Pingviinit avasi voittotilinsä 3-2-voitolla Malesiasta ja ensimmäinen pelipäivä päättyi 1-3-tappioon Italiaa vastaan.
Toinen pelipäivä alkoi niukalla 0-1-tappiolla Ranskalle ja 1-1-tasapelillä Marokkoa vastaan. Suomi oli tiukassa paikassa ennen kolme viimeistä otteluaan, mutta päätti lohkovaiheen kolmeen peräkkäiseen voittoon.
Ensin kaatui USA 3-1, sitten Malesia 4-1 ja alkulohko päättyi 3-1-voittoon Italiasta.
Suomi sijoittui lohkossaan kolmanneksi Marokon ja Ranskan jälkeen. Neljäntenä joukkueena lohkosta eteni jatkoon Italia.
Näin ollen Suomi eteni turnauksessa 16 parhaan joukkoon. Suomen tuleva vastustaja ratkeaa, kun muut alkulohkot saadaan päätökseen.
Suomen joukkueessa pelaavat Anton ”Anzinho” Korvenaho, Jesse ”Kossu72” Kosamo ja Jeremias ”Jerkos” Kosamo.
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- HAVU Gaming panostaa NHL:ään – Kiinnitti entisen Written In The Stars -joukkueen
- CompLexityn riveissä muutoksia – Nuori lupaus astuu sisään kokoonpanoon
- Viime yön CS:GO-päivitys palauttaa AUG:n hinnan entiselleen ja muuttaa tappiobonuksia merkittävästi
- Aleksib ja Jimpphat pääsevät karsimaan huipputurnaukseen
- Aleksib:n eilinen suorituskyky kerää ylistystä – ”Tämä tulee kummittelemaan ENCEä vuosien ajan”
- Arvio: Miljardi ihmistä tulee kuulemaan eUrheilusta vuoden 2016 aikana
- E-jalkapallon ensimmäinen Suomen mestaruus ratkaistiin viikonloppuna
- FaZe tuhosi ENCEn haaveet EPL:n lohkovoitosta – ”Tuntui siltä, ettemme henkisesti olleet mukana tämän päivän pelissä”
- Hoodyn Giants selvisi ensimmäisestä pakkovoitosta – Natus Vincere ulos!
- MOUZ finaaliin