Pokémon Company metsästää taskuhirviöitä paljastaneita tietovuotajia
Forbesin mukaan Pokémon Company International on aloittanut toimenpiteet niitä tahoja vastaan, jotka vuotivat ennakkoon uusimman sukupolven taskuhirviötä suuren yleisön tietoisuuteen.
Sword- ja Shield-pelin hirviörosteri vuosi yleisön tietoisuuteen jo ennen teosten virallista julkaisua. Vuotojen kohde selvisi kuitenkin nopeasti: joku oli päässyt kuvaamaan pelin virallista Strategy Guide -opasta puhelimen kanssa.
Kuvat lähtivät kiertämään verkossa nopeasti, ja lopulta myös merkittävät pelialan uutissivustot nostivat kuvat esiin. Tämän takia yhtiö katsoo vuodon aiheuttaneen sille merkittäviä taloudellisia tappioita.
Pokémon Company ei ole vielä pystynyt nimeämään ainuttakaan haasteen saajaa, mutta ainakin neljä Discord-nimimerkkiä on nostettu esiin. Yhtiö pyrkii nyt saamaan oikeuden suostumuksen sille, että Discord ja 4chan joutuisivat luovuttamaan tietoja kyseisistä käyttäjistä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jimi ”Jimpphat” Salo jättämässä MOUZ:n?
- NAVI:n major-haaveet nurin
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI välieriin
- Budapestissa pudotuspelit käyntiin – Salo ja Virolainen voittotaisteluun
- CS2-major järjestetään ensi vuonna Singaporessa
- NAVI MOUZ:n seuraksi pudotuspeleihin
- MOUZ puristi jatkoon – NAVI selkä seinää vasten
- MOUZ:lle kirvelevä tappio Budapestissä – NAVI nousi kahteen voittoon
- MOUZ voiton päässä pudotuspeleistä – NAVI iskuasemissa
- Budapestissa alkaa kolmas vaihe – Jimi ”Jimpphat” Salo tulee mukaan