KalPa, KuPS ja Iisalmen PeliKarhut perustivat e-urheiluorganisaation – GM:nä CS-selostamoista tuttu Arttu ”Olvari” Hämäläinen

Savolaiset urheiluseurat: KalPa, KuPS sekä Iisalmen PeliKarhut ovat ilmoittaneet aloittavansa yhteistyön e-urheiluseura SAWO Esportsin parissa.
Organisaation GM:nä tulee toimimaan e-urheilufaneille jo varmastikin CS:GO-otteluiden selostamoista tuttu Arttu ”Olvari” Hämäläinen. Tämän lisäksi projektissa on mukana Suomen lentopallomaajoukkueen Olli-Pekka Ojansivu.
– Tämä on poikkeuksellinen yhteistyö koko Suomen mittakaavassa kolmen ison urheiluseuran välillä. Esports on tullut jäädäkseen ja tulee vain kasvamaan entisestään. Näemme tässä paljon mahdollisuuksia kehittää myös omaa toimintaamme tulevaisuudessa, kommentoi KalPa Hockey Oy:n toimitusjohtaja Toni Saksman.
– Hienoa, että urheiluseurat lähtivät tähän projektiin mukaan ja saimme vihdoin myös savoon oman eurheiluorganisaation. Hommat ovat lähteneet mukavasti liikkeelle ja kohta meillä on ensimmäinen joukkue jo tositoimissa! Haluamme tulevaisuudessa ehdottomasti toimia myös lasten ja nuorten parissa, avasi SAWO Esportsin GM Arttu ”Olvari” Hämäläinen.
SAWO Esports tähtää kilpailemaan usean eri pelin kärkisarjoissa Suomessa. Ensimmäinen organisaation joukkue julkistetaan perjantaina 21. elokuuta.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Kuva: SAWO Esports / Twitter
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MOUZ jatkoon Melbournessa
- MOUZ ja NAVI aloittivat IEM Melbournen voitolla
- Urheilukoululta nolo moka
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkueet jatkoon
- ENCE:n major-haaveet kariutuivat
- ENCE piti major-haaveensa elossa
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle kirvelevä tappio