Kaiken pelillistäminen ja pelien tarinallistaminen – Kolumni
Tervetuloa jälleen mukaan aivomyrkyisälle matkalle, jossa kimpoillaan aiheesta toiseen ja sukelletaan yhä syvämmälle ihmismielen kaninkoloihin.
Pohdin tässä taannoin miksi ylipäätään pelaan mitään. Olemme keskustelleet paljon pelaamisesta ja pelillistämisestä tuttavapiirissäni, aihe kun on äärimmäisen ajankohtainen. Tavallaan ymmärrän ja tuen käsitystä siitä, että olen jonkinlaisessa dopamiini-koukussa. Tietyt ärsykkeet laukaisevat pelatessa mielihyvän tunteen, mikä puolestaan saa aina uudestaan palaamaan pelin äärelle. Tällainen yksinkertaistettu behavioristinen ajatus voi tuntua vastenmieliseltä, mutta tietenkin kyseessä on vain yksi osa kompleksia kokonaisuutta.
Tietyt äänet, tehosteet ja pelimekaniikkaan liittyvät ratkaisut ovat niitä osatekijöitä, jotka luovat hyvänolon tunnetta. Tämä ei kuitenkaan ole yksinomaan pelaamisen tai e-urheilun ominaispiirre, samanlaisen ärsykkeistä johtuvan dopamiini-piikin saa jalkapalloilija tehdessään hyvän syötön, nyrkkeilijä upottaessaan hyvän vasemman koukun läpi vastustajan suojauksen tai laskettelija tuntiessaan vauhdin hurmaa. Syntyy silmukka ja eräänlainen tarve, hyvänolon lähteelle palataan uudestaan ja uudestaan. Muistan ikuisesti päivän kun sain Dota 2 -pelissä Rampagen yhden ottelun aikana kaksi kertaa. Se oli ehkä elämäni paras päivä.
En kuitenkaan allekirjoita käsitystä siitä, että ihminen olisi pelkästään bio-mekaaninen kokonaisuus, joka reagoi maailmaan ainoastaan ärsyke-prosessointi-reaktio kaavalla. Ihminen, kuten kaikki muutkin olennot, on äärimmäisen kompleksi kokonaisuus. Olemme useamman ulkoisen ja sisäisen tekijän synteesejä. Toisaalta on hyvin hankala sanoa, näkyykö meidän monimuotoinen kokemustemme summa ainoastaan siinä tavassa, jolla prosessoimme ulkoisen maailman ärsykkeitä. Kuitenkin käsillä oleva filosofis-antropologinen kysymys johdattaa meidät ymmärtämään paremmin ihmisyyden hämmentävän moninaisuuden käsitettä.
Myöskään pelaaminen ei ole sisällöltään yksinkertainen media. Pelkistettynä esimerkkinä RAY:n kolikkopelit ovat riisutuin versio dopamiinin täytteisestä pelaamisesta. Pelaajalla ei itsellään ole varsinaista merkitystä pelin lopputulokseen, kuitenkin laitteen antamat ärsykkeet ja tieto mahdollisesta palkinnosta ajavat palaamaan aina uudestaan pelin pariin. Ehkä juuri tämä käsitys pelaamisen perimmäisestä luonteesta on pohjimmiltaan yksi syy minkä takia pelaaminen yleensäkkin koetaan niin negatiivisessa valossa. Ihminen nähdään halujen vankina ja tällainen toiminta yhdistetään rappioon, syntiin ja turtumiseen.

LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Loppuvuoden eSports turnaukset – eUrheilu.org mukana Koodiluolan Jouluturnauksessa!
- 30-vuotias shakkimestari on vuonna 2020 eniten palkintorahoja voittanut e-urheilija – Top 25 joukossa myös yksi suomalainen
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Tuomas Tähtelän ajot päättyivät lyhyeen Esports World Cupissa
- Valentin ”poizon” Vasilev on ilmiömäinen – ”Jonkun täytyy tarkistaa hänen tietokoneensa”
- 15-vuotias superlupaus Jimpphat voitti turnauksen – MOUZ NXT vireessä
- Andreas ”Xyp9x” Højsleth julkaisi arvoituksellisen kuvan – palaako tanskalaistähti takaisin pelikentille?