FaZe Clanin nuori Fortnite-pelajaa sai elinikäisen porttikiellon – Syynä huijausohjelman käyttäminen
FaZe Clanin riveissä pelaava Jarvis ”Jarvis” Kaye on paljastanut, että hän on saanut elinikäisen porttikiellon Fortniteen.
Ongelmat saivat alkunsa siitä, kun Jarvis oli ladannut verkkoon videon, jossa hän käytti aimbot-huijausohjelmaa. Hän ei käyttänyt ohjelmaa omalla päätilillään. Lähetyksessä hän myönsi käyttävänsä bottia, ja ilmeisesti ajatuksena oli kauhistella, miten ylivoimainen kyseinen ohjelma on.
Epic Games ei kuitenkaan katsonut hyvällä tällaista sisältöä. Eilen julkaisemallaan videolla Jarvis kertoi saaneensa elinikäisen porttikiellon peliin, ja samalla hän pyysi kaikilta seuraajiltaan anteeksi. Videolla hän paljasti, että hänen saamansa pelikielto on elinikäinen, eikä hän voi pelata enää lainkaan Fortnitea. Sanktio on kova, sillä koko hänen uransa oli tämän yhden kortin varassa.
Ilmoitus on herättänyt sosiaalisessa mediassa varsinaisen mylläkän, kun muut kilpapelaajat ovat osoittaneet tukensa Jarvikselle. Moni on nostanut esiin sen, että pelaajia on aikaisemmin jäänyt kiinni huijaamisesta jopa turnausten aikana, mutta heille on langetettu vain lyhyitä pelikieltoja. Tällöin kyse ei ole kuitenkaan ollut kolmansien osapuolten tarjoamien ohjelmien käyttämisestä, vaan esimerkiksi tiimiytymisestä ottelun aikana.
Tähän suhteutettuna Jarvikselle annettu rangaistus tuntuu erittäin ankaralta. Saattaa hyvinkin olla, että Epic Games päätyy lieventämään päätöstään.
LUE MYÖS: Maanantain LAN-psykoosit: Reissussa rähjääntynyt s1mple unohti pelaavansa kotona
Lähde: Dexerto, Kuva: Jarvis / YouTube / Kuvakaappaus
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- OG:n ja ENCE:n välisessä ottelussa mukana hyväntekeväisyyttä – Nathan ”NBK” Schmitt pelaa peruukki päässä?
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- HAVU teki kiinnostavan muutoksen: Jemi ja ZOREE ulos
- cNed alistaa ja dominoi – katso videolta häikäisevät tapot
- Kadoksissa ollut tubettaja Desmond ”Etika” Amofah on löydetty kuolleena
- Lähteet: FaZe Clan on hankkimassa virolaistähden
- Perheenisän hieno projekti: rakensi tyttärelleen erityisen ohjaimen Zelda: Breath of the Wildin pelaamista varten
- Taas se käynnistyi! Majoreiden tarrat alennusmyynnissä
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”