Faker allekirjoitti kolmen vuoden sopimuksen T1:sen kanssa – jatkossa huipputähti myös omistaa osan joukkueesta
Kuva: Riot Games.
23-vuotias League of Legendsin supertähti jatkaa edelleen samassa joukkueessa, mutta jatkossa myös omistaa T1:sestä osan.
Jo vuodesta 2013 asti T1:sessä, silloin vielä SK Telecom T1, pelannut Lee ”Faker” Sang-Hyeok on vähemmän yllättävästi taas solminut jatkosopimuksen joukkueen kanssa. Hän on jo aiemmin tehnyt hyvin selväksi, ettei aio lähteä Koreasta eikä edustamastaan joukkueesta. Syyksi hän usein maininnut, ettei halua pettää korealaisia fanejaan, eikä myöskään jättää kotimaataan.
LUE MYÖS: League of Legendsin tähtipelaajalle Fakerille tarjottiin avointa shekkiä pohjois-Amerikasta
Kolme vuotta on pisin mahdollinen sopimus, jonka Riot Gamesin säännöt sallivat joukkueille. Uuden sopimuksen myötä Fakerista tulee kuitenkin myös organisaation osittainen omistaja. Hän kertoi ESPN:n haastattelussa jatkavansa joukkueessa jonkinlaisessa johtoroolissa peliuransa jälkeen.
”Olen innoissani T1:sessä pelaamisen jatkamisesta, ja olen kiitollinen kaikille faneille ympäri maailmaa, jotka ovat tukeneet minua läpi vuosien”, Faker kertoi haastattelussa. ”Minulle on kunnia päästä T1:sen osittaiseksi omistajaksi ja odotan mielenkiinnolla johtoryhmän kanssa työskentelyä peliurani jälkeen. Rakastan tätä joukkuetta, ja otan kunniatehtävänä organisaation tulevaisuuden rakentamisen.”
7 magnificent years and many more to come as a player and team owner.
Please look forward to our continuous journey with @faker.
함께한 빛나는 7년에 감사하며, T1과 이상혁 선수의 여정은 앞으로도 계속됩니다.
T1 X Faker: win.t1.gg/T1Faker
#T1WIN #T1Fighting
Please look forward to our continuous journey with @faker.
함께한 빛나는 7년에 감사하며, T1과 이상혁 선수의 여정은 앞으로도 계속됩니다.
T1 X Faker: win.t1.gg/T1Faker
#T1WIN #T1Fighting
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen kertoi haastattelussa OG:n jättämisestä
- Astraliksen valtakausi jatkuu – ELEAGUE Premier oli joukkueelle täydellinen turnaus
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Tässä on kallein koskaan myyty CS:GO-skini – hintaa yli 100 000 dollaria!
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- ”V*tun naurettavaa”, Nyt myös FaZe Banks otti kantaa nuoren Fortnite-pelaajan elinikäiseen pelikieltoon
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!