EVO 2019 -pelitapahtuman vieraat ovat saattaneet altistua tuhkarokkovirukselle
EVO 2019 -tapahtumassa vierailleet pelaajat ovat saattaneet saada kotiinviemisiksi ikävän tuliaisen, nimittäin tuhkarokkoviruksen.
Nevadan terveysviranomaisten mukaan Las Vegasissa 2.-4. elokuuta järjestetyn tapahtuman kävijät ovat saattaneet altistua erittäin tarttuvalle virukselle. Epäilyt johtuvat siitä, että tapahtuma-alueen läheisyydessä olleen Luxor-hotellin vieraalla on jälkeenpäin todettu tuhkarokkotartunta.
Hotellin vieras oli saanut tartunnan samoihin aikoihin, kun pelitapahtuma oli vielä käynnissä. Muiden osallistujien tartuntariskiä lisää se, että osa EVO:n kokoontumisista järjestettiin kyseisessä hotellissa.
Tuhkarokko on erityisen vaarallinen raskaana oleville tai vanhemman ikäluokan ihmisille. Taudin oireet voivat itää viikkojen ajan, joten virukselle altistumisesta ei ole välittömästi varmaa tietoa.
We received confirmation of a #measles case in a Las Vegas visitor who was here Aug. 2-6. We’re reminding Southern Nevadans to check their #immunization status. For information about this exposure, visit: j.mp/2Nglg55 #PublicHealth #NIAM19 #NationalImmunizationMonth
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Änärin 1vs1 Suomen mestaruus jälleen Arttu ”Artuzio” Mustilalle!
- HAVU Gaming panostaa NHL:ään – Kiinnitti entisen Written In The Stars -joukkueen
- ”Vähän harmitti kun puoli Hartwall-areenaa joi HAVU:n piikkiin”, Arctic Invitational -turnauksen yleisö tilasi juomia HAVU:n laskuun
- 16-vuotias superlupaus kantoi G2:n voittoon ensimmäisessä kartassa!
- 160 Miljoonan Dollarin turnaus alkoi totaalisella farssilla!
- 89-vuotias Hamako Mori on aktiivinen pelaaja ja pelivideoiden tekijä
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pelaa seuraavassa ottelussa!
- Aleksi ”allu” Jalli julkaisi hellyttävän yhteiskuvan poikansa kanssa – poika kuin ilmetty isänsä!
