Fortniten Summer Skirmish -turnauksen avaus oli täysi fiasko

Viikonloppuna alkanut Fortniten Summer Skirmish -turnaus aloitti pelin kauan odotetun ja virallisen turnausmuotoisen pelaamisen. Skirmish kestää yhteensä kahdeksan viikkoa ja yhteensä jaettavaa palkintorahaa on tarjolla kahdeksan miljoonan dollarin verran. Viikonlopun turnauksessa pottina oli 250 000 dollaria, mutta suurista summista huolimatta avaustapahtuma meni täysin puihin.
Pelimuotona ensimmäisessä Skirmish-turnauksessa oli tarkoituksena pelata kymmenen duo-pelimuodon peliä. Kuitenkin jo neljännen ottelun aikana pelin palvelimet alkoivat takkuilla. Pelaajat kokivat ongelman tökkivänä pelaamisena ja lagipiikkeinä, jotka vaikeuttivat pelaamista ja aiheuttivat turhia kuolemia.
Neljännen pelin päätteeksi Epic päätti pistää pillit pussiin ja turnauksen järjestäjät vihelsivät pelin poikki. Päätöksellä pyrittiin epäilemättä estämään turnauksen muuttuminen täydelliseksi fiaskoksi. Tästä huolimatta moni pelaaja ja ottelun katsoja oli tyrmistynyt monen miljoonan dollarin turnaussarjan avaustapahtuman kömpelyydestä.
We're looking into improving server performance and ironing out issues as well. You can see the final results for Week 1 here: fortnitesummer.com
Neljän toteutuneen pelin perusteella Epic valitsi kolme menestyneintä joukkuetta:
1st @NotVivid_ + @realkevie
2nd @Bartonologist + @BaeSoldier
3rd @LiquidChap + @72hrsTV
We’ll be coming back week 2 with a new format
- ENCE:n voittokulku jatkuu – nyt kaatui Team Vitality
- Heroic lähellä konkurssia
- ENCE:lle sensaatiomainen voitto maailman ykkösjoukkueesta
- 22-vuotias E-urheilija riisti oman henkensä
- HAVU:lle kirvelevä tappio huippujoukkuetta vastaan
- ENCE:llä iso ottelu edessä
- ENCE varmisti komealla voitolla jatkopaikan
- ENCE avasi ESL Pro Leaguen voitolla
- Ninjas in Pyjamasin turnaus päättyi pettymykseen
- Aleksi Virolaisen NiP:n oljenkorret käytetty – edessä pakkovoitto
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä