Dafran kommentoi OWL:n muuttoa YouTubeen: ”Nämä ovat pelottavia aikoja Overwatch Leaguelle”
Striimaajan ja entisen ammattipelaajan mielestä liigan muutokset saattavat koitua sen kohtaloksi.
Vain muutama viikko ennen Overwatch Leaguen alkua Activision Blizzard tiputti pommin ja kertoi sopineensa yhteistyösopimuksen Googlen kanssa ja siirtävänsä muun muassa OWL-lähetykset yksinoikeudella YouTubeen.
LUE MYÖS: Call of Duty ja Overwatch -liigat siirtävät lähetyksensä yksinoikeudella YouTube Gamingiin
Entinen ammattipelaaja Daniel ”Dafran” Francesca kommentoi lähetyksessään muuttoa, ja totesi olevansa huolissaan liigan tulevaisuudesta. Hänen mielestään OWL saattaa tavoittaa YouTubessa uusia ja laajempia yleisöjä, mutta hän oli samalla myös erittäin skeptinen asian suhteen.
”Saatamme yllättyä. YouTubessa on paljon ns. tavallisia tallaajia…”, Dafran pohti. ”On myös iso todennäköisyys, että liiga vain kuolee kokonaan. Jep, Overwatch Leagua voi vaan täysin kuolla.”
”Nämä ovat pelottavia aikoja Overwatch Leaguelle”, Dafran jatkoi. Liigalla on tosiaan tänä vuonna paljon todistettavaa ja aiemmista vuosista on tapahtunut paljon muitakin muutoksia kuin lähetysalustan muutos. Huolenaihetta on aiheuttanut myös erittäin suosittujen lähetyspersoonien kaikkoaminen ja näiden lähtöjen takana olleet erimielisyydet liigan johdon kanssa.
LUE MYÖS: Overwatch Leaguen juontajakato jatkuu edelleen
Erityisesti joukkuiden kannalta eniten vaikutusta tulee kuitenkin olemaan vaihdolla kotipeli-isännöintiformaattiin, jossa jokainen joukkue isännöi kaksi kotipeliviikonloppua. Joukkueet tulevat siis matkustamaan ympäri maailmaa runsaasti kauden aikana. Ensimmäisenä pelejä isännöivät New York Excelsior ja Dallas Fuel, kun pelit starttaavat helmikuun 8. päivä.
Lähde: Dotesports.com.
Kuva: Robert Paul / Getty Images for Blizzard Entertainment.
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- ”Pidä pää ylhäällä, jos nii ei tee nii tollai käy” ja muut legendaariset suomenkieliset NHL-pelin selostukset videolla
- PUBG Mobile nousi Fortniten ohi mobiiliräiskintäpelien kuninkaaksi – Peliä on ladattu 555 miljoonaa kertaa
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- 10 kiperää kysymystä – Kuinka hyvin olet kärryillä CS:GO:sta?
- 1PV: Ranskalainen tähtipelaaja Shox harkitsee siirtoa Team Liquidiin
- Dota 2 TI 10 – Thunder Predator Ennakko
- ENCE nousi maailmantilaston toiselle sijalle – Astraliksen alamäki jatkuu
- ENCElle kutsu maailman suurimpaan PUBG-turnaukseen – jaossa vähintään 3,5 miljoonaa dollaria
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- HAVUn NHL-joukkue koki muutoksia – haastattelussa uransa lopettanut willekunq