Cloud9 ja FlyQuest voittajiksi NA LCS:n ensimmäisenä viikonloppuna
Cloud9 ja FlyQuest löysivät itsensä Pohjois-Amerikan LCS:n huipulta kauden 2017 ensimmäisen otteluviikonlopun jälkeen.
Cloud9, joka voitti TSM:n helposti kauden avauspäivänä otti voiton myös Team Dignitaksen kokoonpanosta. Ottelu oli melko tiukka, ja Team Dignitaksen uuden kokoonpanon kova vastarinta yllätti useat joukkueen fanit. Cloud9 vei ottelun kierroksin 2-1, mutta yllättävintä ottelussa oli Team Dignitaksen toisen kierroksen voitto vain 33 minuutissa. Huikealla suorituksellaan kokoonpano näytti, että siinä on potentiaalia pärjätä maailman parhaita joukkueita vastaan.
Cloud9:n aiempi “tytärjoukkue”, joka nykyisin tunnetaan nimellä FlyQuest, yllätti monet katsojat ottaen kaksi kovaa voittoa heti kauden alkuun. Joukkue voitti EnVyUs:n liigan kakkospäivää, ja kolmantena vastaan tuli Team Liquid, joukkue, joka on noussut neljässä edellisessä turnauksessa vähitään pudotuspeleihin asti.
Alussa ottelu näytti menevän Liquidille, kun he murskasivat FlyQuestin ensimmäisellä kierroksella. FlyQuest lämpesi kuitenkin seuraavaan peliin ja vei voiton Team Liquidista helpon oloisesti.
TSM tuntui saavan tasonsa takaisin kun he kohtasivat Immortalsin Cloud9 häviön jälkeen. Ottelun kaksi ensimmäistä kierrosta kestivät molemmat yli 50 minuuttia, ja ottelu eteni 1-1 tilanteeseen. Kolmannella kierroksella TSM kuitenkin näytti taitonsa, onnistui saamaan kartan kaikki objektit haltuunsa, ja lopulta voitti kierroksen vain 40 minuutissa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- 30-vuotias shakkimestari on vuonna 2020 eniten palkintorahoja voittanut e-urheilija – Top 25 joukossa myös yksi suomalainen
- BLAST Pro Series -tapahtumien turnausformaattia hiotaan
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- AGO ilmoitti Miłosz ”mhL” Knasiakin palaavan penkiltä takaisin joukkueen kokoonpanoon
- Aleksib:n tiimi sai kovan vahvistuksen – Casper ”ruggah” Due liittyi OG:n kokoonpanoon
- Fortniten kilpaskene yhden joukkueen armoilla
- Jesse ”JerAx” Vainikka kommentoi Ceb:n paluuta OG:n riveihin – kertoi myös omasta tilanteestaan
- Jesse Lingard lähti mukaan e-urheilun maailmaan omalla organisaatiolla