Apple suunnittelee omaa kuukausimaksullista pelipalvelua
Kenestä tulee ”pelien Netflix”?
Vaikuttaa siltä, että kuukausimaksulliset pelipalvelut ovat tällä hetkellä markkinoiden kuuma puheenaihe. Esimerkiksi Game Developers Conference -tilaisuudessa Google paljasti omat sunnitelmansa lanseerata pelien suoratoistopalvelu Stadia, kun taas Sonyn PlayStation Now –palvelu saapui vastikään Suomeen asti.
Bloombergin mukaan myös Apple pyrkii kuukausimaksullisten pelien markkinoille. Kuitenkaan kyseessä ei ole pelien suoratoistopalvelu, vaan kuukausimaksua vastaan käyttäjät pääsevät käsiksi rajattuun määrään Play Storen pelejä, joita he voivat vapaasti pelata.
Palveluun on suunnitelmissa ottaa pelejä eri kehittäjiltä ja studiot palkitaan sen perusteella paljonko heidän tuotoksiaan pelataan. Mukaan ei todennäköisesti oteta sellaisia pelejä, joiden ainoa tulonlähde muodostuu pelin sisäisistä maksuista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Budapestissa pudotuspelit käyntiin – Salo ja Virolainen voittotaisteluun
- CS2-major järjestetään ensi vuonna Singaporessa
- NAVI MOUZ:n seuraksi pudotuspeleihin
- MOUZ puristi jatkoon – NAVI selkä seinää vasten
- MOUZ:lle kirvelevä tappio Budapestissä – NAVI nousi kahteen voittoon
- MOUZ voiton päässä pudotuspeleistä – NAVI iskuasemissa
- Budapestissa alkaa kolmas vaihe – Jimi ”Jimpphat” Salo tulee mukaan
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon puhtaalla pelillä
- NAVI aloitti vakuuttavasti
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pääsee irti Budapestissä