”Se ei ole laatikko” – Google saattaa mullistaa peliteollisuuden uudella palvelullaan!
Google kohahdutti Game Developers Conference -tapahtumassa paljastamalla Stadia-pelisuoratoistopalvelunsa. Palvelu julkaistaan jo myöhemmin tämän vuoden aikana.
Jo ennen GDC-tapahtuman alkua kuiskuteltiin, että Google on suunnittelee loikkaamista pelien ja pelaamisen maailmaan. Patenttikuvat yhtiön uudesta peliohjaimesta alkoivat pyörimään netissä ja osa jopa pohti onko Google aikeissa hypätä konsolimarkkinoille.
Kyse ei kuitenkaan ollut uudesta konsolista, vaan uudesta pelien suoratoistopalvelusta nimeltä Stadia. Tuon palvelun kautta pelaajat voivat – PlayStation Now -palvelun tapaan – suoratoistaa pelikuvaa omalle televisiolle, PC:lle, tabletille tai puhelimelle.
Googlen esittelytilaisuudessa käytettiin esimerkkiä, jossa pelaaja katselee YouTuben kautta uuden Assassin’s Creed: Odysseyn traileria. Videon kulmassa näkyy ”Play Now” -painike, jota painamalla käyttäjä pääsee jopa viidessä sekunnissa hyppäämään pelin sisään.
Tilaisuudessa Google korosti, ettei kyse ole ”laatikosta”, tai uudesta konsolista. Selkeän alustan puuttuminen vapauttaa pelinkehittäjät ja mahdollistaa Stadian tarjoaman laitteiden välisen toiminnan.
Mutta mikä parasta, uusi palvelu mahdollistaa 4K-resoluution ja 60FPS-ruudunpäivitysnopeuden. Ja tulevaisuudessa pelejä voi suoratoistaa jopa 8K-resoluutiossa ja 120FPS-ruudunpäivityksellä. Huh huh.
Samassa mylläkässä paljastettiin myös aikaisemmin puhuttu peliohjain. Vaikka Stadia toimii useimpien bluetooth-ohjainten kanssa, on Googlen oma ohjain optimoitu palvelua varten. Ohjain yhdistyy peliin suoraan wifi-yhteyden kautta ja siitä löytyy oma Google Assistant -nappi, mikäli pelaaja tarvitsee neuvoja pelin aikana.
Tech Insider teki julkistuksesta tiiviin paketin, josta kaikki tärkeimmät pointit tulevat esille:
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NAVI:lle kirvelevä tappio
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- NAVI avasi IEM Atlantan voitolla
- Esports Nations Cupissa käänne – Etelä-Korea sittenkin mukaan
- Jättiseura vetäytyy Dota2:sta
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality isoon voittoon
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitality avasi EMEA Leaguen pudotuspelit voitolla
- 21-vuotias VALORANT-pelaaja on kuollut
- Esports Nations Cup kriisissä – E-urheilujätti jättämässä kisat väliin
- Valve julkaisi odotetun CS2-kartan
- NAVI:lle kirvelevä tappio
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle kirvelevä finaalitappio
- ”Pidä pää ylhäällä, jos nii ei tee nii tollai käy” ja muut legendaariset suomenkieliset NHL-pelin selostukset videolla
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen esitteli maskuliinisuuttaan – veti leukoja pelin jälkeisessä haastattelussa!
- Aleksib ja OG pakkovoiton edessä – näin seuraat kaatuuko tanskalainen MAD Lions!
- Aleksib:n nerokas 1vs3 clutch – viihdytti katsojia kierroksen jälkeen maalauksella!
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”