Yli 355 tuhatta huijaria on saanut kenkää Apex Legends -pelistä – Ja tämä on vasta alkua

Apex Legends -pelin kehittänyt Respawn Entertainment on ottanut järeät toimet käyttöön huijarien käräyttämiseksi.
Respawn Entertainmentin community manager Jay Frechette kertoi Reddit-tiedotteessa, että yhtiö on bännännyt yli 350 000 Apex Legends huijaria. Tämä luku koskee ainoastaan PC-pelaajia, eli todellisuudessa lukema on vielä korkeampi.
Tiedotteessa korostetaan, että sota huijareita vastaan on jatkuva ongelma ja Respawn ottaa tämän ongelman erittäin vakavasti.
Respawn ei halua ymmärrettävistä syistä paljastaa kaikkea mitä yhtiö on suunnitellut helppoheikkien varalle. Kuitenkin yleisellä tasolla tarkoituksena on kasvattaa yhtiön anti-cheat tiimiä ja PC-pelaajille lisätään tulevaisuudessa mahdollisuus raportoida huijareista suoraan Easy-Anti-Cheat -ohjelmalle.
Huijareiden jallittamisen lisäksi Respawn lupailee muitakin viilauksia Apexiin. Yhtiön tavoitteena on pyrkiä vakauttamaan pelin PC-veriota, sillä osa käyttäjistä on valitellut pelin kaatuilusta. Lisäksi parranpärinää on aiheuttanut alkupelin hitaat serverit ja tähänkin ongelmaan Respawn lupaa etsiä ratkaisua.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Legendaarinen Apex Legends -joukkue pisti pillit pussiin
- LoL-mestari kieltäytyi jättimäisestä palkankorotuksesta
- Elisa Masters Espoo pyörähtää käyntiin
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle kirvelevä tappio huipputurnauksessa
- USA valloitti eFIBA:n maailmanmestaruuden
- ENCE:n miehistössä muutoksia – kapteeni ja valmentaja vaihtuivat
- Overwatch League lakkautettiin
- Joona ”Serral” Sotalalle taas komea titteli
- LoL-legenda päättää uransa
- Suomalaispeli ehdolla vuoden parhaaksi