TSM kiinnitti shakin suurmestari Hikaru Nakamuran – Cloud9 kalastelee nykyistä maailmanmestaria

E-urheiluorganisaatio TSM on signeerannut shakin suurmestari Hikaru Nakamuran riveihinsä.
Nakamura oli 15-vuoden iässä nuorin shakin pelaaja, jolle myönnettiin suurmestarin arvonimi Yhdysvalloissa. Häntä pidetään edelleen yhtenä maailman parhaana pelaajana, sijoittuen jatkuvasti vieri vieren shakin maailmanmestari Magnus Carlsenin kanssa.
Nykyään 32-vuotias Nakamura on hyvin menestynyt myös sosiaalisessa mediassa, pitäen hallussaan yli 180 000 Twitter-seuraajaa, sekä yli 500 000 seuraajan Twitch-kanavan, jossa hän striimaa nettishakkia ja opettaa katsojilleen strategioitaan.
Nakamura on ollut pioneeri shakin tuomisessa esille Twitchissä, valmentaen tunnettuja ammattilaisia, sekä auttaen järjestämään shakkiturnauksia Chess.com -sivuston kanssa, joka on toiminut hänen sponsorinaan vuodesta 2017 saakka.
Welcome to TSM, @GMHikaru
Nakamuran signaus TSM:n riveihin käy järkeen, sillä nettishakin pelaaminen ja striimaaminen on lähtenyt kovaan nousuun – joka on suurelta osin Nakamuran ansiota.
Shakki on myös yksi maailman vanhimpia pelejä, jolla on suuri maailmanlaajuinen pelaajakuntansa, jotka kilpailevat pelissä netin välityksellä. Pelissä on myös maailmanrankingia ylläpitävä Maailman shakkiliitto (FIDE), joka auttanut organisoimaan turnauksia jo vuosikymmenien ajan. Yksi plus yksi laskettuna, e-urheilu ja shakki tuntuvat olevan täydellinen kombinaatio.
Pian TSM:n ilmoitettua Nakamuran signauksesta, twiittasi Cloud9 aijemmin mainitun maailmanmestari Carlsenin suuntaan, kutsuen tämän liittymään heidän kelkkaansa.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Team Falcons juhli The Internationalin voittoa
- Football Manager 26 julkaisupäivä julki
- Astralis vaihtoi omistajaa
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- NHL 26:n parhaat pelaajat julkaistu – näin pärjäsivät suomalaispelaajat