Team Liquidin LoL-joukkueen huippunimi hankki itselleen kokonaisen kerrostalon

Team Liquidin top-laner Jeong ”Impact” Eon Young esitteli Twitterissä ostamaansa kokonaista kerrostaloa.
Jeong ”Impact” Eon Young kertoi aloittaneensa voittorahojen säästämisen heti ammattiuransa alusta lähtien, vuonna 2012. Nyt Impact esitteli mihin hän seitsemän vuoden aikana kerrytetyt palkkiot sai kulutettua, kun hän julkaisi Twitterissä kuvia ostamastaan kerrostalosta.
Fanien välittömästi ”Impact Toweriksi” nimeämä talo pitää ilmeisesti jo sisällään jonkinlaiset harjoittelutilat ja Impact kertoo voivansa lainata sitä pelaajille, jotka haluavat tulla Koreaan.
Esportearnings.com -sivuston mukaan Impact on tienannut urallaan yhteensä 531,340.34 dollaria palkintorahoja. Kerrostaloa varten säästetyt rahat ovat kuitenkin varmasti kertyneet myös mittavista palkkioista ja sponsorisopimuksista.
Impact sai nimeä jo uransa alussa pelaamalla huippukuuluisan Lee ”Faker” Sang-hyeokin kanssa SK Telecomin riveissä. Joukkue voitti 2013 World Championshipin.
2015 Impact siirtyi pohjois-Amerikkaan pelaamaan League Championship Seriesiin, jossa hän osoitti välittömästi olevansa huipputason pelaaja. Hän ei koskaan jäänyt playoff-pelien ulkopuolelle, mutta mestaruuden hän sai vasta 2018 siirryttyään Team Liquidin riveihin. Tämän jälkeen Team Liquid nappasikin vielä kolme peräkkäistä mestaruutta.
Lähde: Dexerto.com.
Kuva: Robert Reiners / Getty Images.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- MOUZ ja NAVI jatkoon ESL Pro Leaguessa
- NAVI voiton päähän jatkopaikasta – MOUZ:lle avaustappio
- MOUZ:lle toinen voitto – NAVI:lle tärkeä avausvoitto
- MOUZ avasi voitolla – NAVI:lle tappio
- CS-legenda lopettaa uransa
- Heroicin ESL Pro League päätökseen
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten
- Eetu ”sAw” Sahan Heroicille tärkeä voitto
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic aloitti tappiolla
- Nikita ”Derke” Sirmitevin pelit paketissa Bangkokissa
- CS-legenda lopettaa uransa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI muutoshuhujen kohteena
- MOUZ ja NAVI jatkoon ESL Pro Leaguessa
- NAVI voiton päähän jatkopaikasta – MOUZ:lle avaustappio
- MOUZ avasi voitolla – NAVI:lle tappio
- Eetu ”sAw” Sahan Heroicille tärkeä voitto
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten
- Heroicin ESL Pro League päätökseen