Suomalaisen PUBG-pelaaja Samu ”Sambty” Kauppisen ja Team Liquidin tiet eroavat

Suomalaisen PUBG-pelaaja Samu ”Sambty” Kauppisen ei enää taistele Team Liquidin riveissä. Kauppinen ennätti pelata joukkueessa 22.1.2018 lähtien ja samassa kokoonpanossa on jo pitkään pelannut Sambtyn kaksoisveli Jere Kauppinen.
Twitteriin julkaisemassaan viestissä Sambty kertoo olevansa nyt vapailla markkinoilla, sillä hänen sopimuksensa Liquidin kanssa on saapumassa päätökseensä. Omien sanojensa mukaan Sambty etsiikin nyt uusia vaihtoehtoja vuodella 2020.
TwitLongeriin julkaisemassaan tiedotteessa Sambty toteaa, että päätös teiden erkanemisesta syntyi yhteistyössä organisaation kanssa. Erikoisena kuriositeettina kilpapelaaja mainitsee sen, että hän aikoo keskittyä kiinankielisten striimien tuottamiseen myös jatkossa.
- MOUZ välieriin Austinissa
- ENCE:n CS2-valmentaja jättää seuran
- Saudiseura maksoi jättimäisen siirtosumman tulevaisuuden tähdestä
- MOUZ pudotuspeleihin Austinissa
- NAVI jatkoon Austinissa – MOUZin taistelu jatkuu
- NAVI:lle tappio – MOUZ piti turnauksensa elossa
- NAVI aloitti majorin vahvasti – MOUZ pulassa
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten