”Se vei kauemmin kuin oletin” – Apex Legends -huijari sai bännit kesken lähetyksen
Apex Legends on kärsinyt huijareista jo pidemmän aikaa, mutta osa kepulikonsteja käyttävistä pelaajista vievät röyhkeyden uudelle tasolle.
Nimimerkillä Entzy pelannut henkilö suoratoisti omaa pelaamistaan YouTubessa ja hän käytti varsin selkeitä keinoja huijatakseen. Jopa streami oli tituleerattu nimellä Entzy | CHEATING ON APEX. Lähetyksessä oli nähtävissä miten Entzy näki esteistä riippumatta muiden pelaajien olinpaikat. Tämän lisäksi kaikki kudit osuivat suoraan vastustajan päähän.
Viimein Respawn Entertainmentin anti-cheat pääsi pelaajan jäljille ja lopulta häntä tervehti tieto bänneistä. ”Se vei kauemmin kuin oletin. Melkein toivoin, että se olisi tapahtunut nopeammin.” Entzy toteaa saadessaan eston peliin.
Ylpeys kävi kuitenkin lankeemuksen edellä, sillä huijari ei päässyt kirjautumaan takaisin peliin edes muilla tunnuksillaan. Tähän saattoi olla syynä Apex Legendsin uusi tapa antaa estot käyttäjälle tämän käyttämän laitteen Hardware ID -tunnuksen mukaan. Aikansa taisteltuaan huijari luovutti ja katkaisi lähetyksen.
Lue myös: Uusi ase Apex Legends -huijareita vastaan – Edes uuden tilin luominen ei auta
Vaikuttaa kuitenkin siltä, että hän keksi uuden tavan kiertää esto, sillä jo parin tunnin päästä hän jatkoi lähetystään.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- OG:n ja ENCE:n välisessä ottelussa mukana hyväntekeväisyyttä – Nathan ”NBK” Schmitt pelaa peruukki päässä?
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- Kadoksissa ollut tubettaja Desmond ”Etika” Amofah on löydetty kuolleena
- cNed alistaa ja dominoi – katso videolta häikäisevät tapot
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- GameXpo Award -palkinto myönnettiin esports-veteraani Teemu ”wabbit” Hiiliselle
- Perheenisän hieno projekti: rakensi tyttärelleen erityisen ohjaimen Zelda: Breath of the Wildin pelaamista varten
- Tähtitubettaja MrBeast teki todella itsekriittisen uudenvuodenlupauksen
- Viime vuoden pelatuimmat pelit julkaistu