Sanctum of Domination World First Race on alkanut – Complexity Limit heti kärkeen
Kuva: KUVA: Activion_Blizzard
Kauan odotettu uusi World of Warcraft patchi saapui pari viikkoa takaperin, ja Sanctum of Domination Mythic aukesi tällä viikolla. Pohjois-Amerikka sai tuttuun tapaan varaslähdön, sillä heidän viikko alkaa tiistaisin, kun taas Euroopassa keskiviikkoisin. Castle Nathrian World First Racen voittanut Complexity Limit hyppäsi suoraan kärkeen ensimmäisen päivänä aikana kaataen kymmenestä pomosta viisi.
Edelliset kaksi World First Racea voittanut Complexity Limit on tällä hetkellä matkalla kohti kolmatta ykkössijaa. Eurooppalaiset killat ovat vasta astumassa sisään Mythic Sanctum of Dominationiin, kun Limit on ottamassa päiväunia viiden pomon etumatkan turvin. Toiseksi parhaat killat (20kpl) ovat saaneet alas vasta kolme pomoa, joten etumatkaa voidaan pitää varsin turvallisena.
Ainoat killat, jotka Limitin pystyvät tosissaan haastamaan ovat Eurooppalaiset Echo, Method sekä Pieces. Limit on kuitenkin raid leaderinsa, Maximumin johdolla sellaisessa tikissä, että etumatkan kurominen umpeen ensimmäisen päivän aikana tulee olemaan todella haastavaa. Mielenkiintoisen kisasta tekee sen, että kaikki parhaat killat suoratoistavat raidinsa, eli kuka tahansa voi varastaa toisten taktiikat reaaliajassa, mutta taktiikoiden käytäntöön laittaminen on kuitenkin huomattavasti vaikeampaa, kuin voisi kuvitella.
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Änärin 1vs1 Suomen mestaruus jälleen Arttu ”Artuzio” Mustilalle!
- ”Vähän harmitti kun puoli Hartwall-areenaa joi HAVU:n piikkiin”, Arctic Invitational -turnauksen yleisö tilasi juomia HAVU:n laskuun
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- 16-vuotias superlupaus kantoi G2:n voittoon ensimmäisessä kartassa!
- 160 Miljoonan Dollarin turnaus alkoi totaalisella farssilla!
- 89-vuotias Hamako Mori on aktiivinen pelaaja ja pelivideoiden tekijä
- Aleksi ”allu” Jalli julkaisi hellyttävän yhteiskuvan poikansa kanssa – poika kuin ilmetty isänsä!
- Anssi ”Andypyro” Huovinen hyppäsi nyrkkeilykehään – voitti tuomariäänin
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
