League of Legends -pelaaja vaihtoi roolia joukkuekaverinsa kanssa ja pelasi välittömästi ennätyskovan pelin
Vaihto oli varsin onnistunut, sillä kyseessä oli tilastojen valossa vasta toinen ikinä pelattu ”täydellinen” peli.
G2 Esportsin Rasmus ”Caps” Winther vaihtoi paikkaa joukkutoverinsa Luka ”Perkz” Perkovicin kanssa, mikä yllätti monet. G2 on pärjännyt erittäin hyvin, joten yleinen mielipide oli, että ei pitäisi korjata sitä mikä ei ole rikki. Caps kuitenkin hiljensi suorituksellaan epäilijät erittäin tehokkaasti.
Caps hyppäsi MAD Lionsia vastaa pelatussa pelissä midlanerin paikalta Perkzin ADC-rooliin, ja antoi selvästi kaikkensa. Hänen suorituksensa oli niin hurja, että Reddit-käyttäjä ”HiderDK” päätti perehtyä siihen vähän tarkemmin ja verrata sitä aiempiin tilastoihin. Tilastojen myötä selvisi, että Capsin huippukova peli oli vasta toinen ikinä pelattu käytännössä ”täydellinen” peli ADC-roolilla.
Täydellinen tässä yhteydessä tarkoittaa sitä, että hänellä oli 100% osallistuminen tappoihin, 9 tapolla ja 12 avustuksella. Tämän lisäksi Caps pelasi koko pelin kuolematta itse kertaakaan. Ainut aiempi vastaavaan suoritukseen kyennyt on ollut Cloud9:n juuri lopettanut Zachary ”Sneaky” Scuderi. Sneaky samanlaiseen suoritukseen, mutta vain kahdeksalla tapolla vuonna 2016.
LUE MYÖS: Cloud9:n Sneaky aikoo jättää LoLin kilpapelaamisen ja keskittyy jatkossa striimaamiseen
In Caps's first game as an ADC he became the first player in a major league to have 100% kill participation, 21 or more kills+assists and 0 deaths.Lähde: TheLoadout.com Kuva: Woohae Cho / Getty Images.
byu/HiderDK inleagueoflegends
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle